آموزش و مقالات طراحی سایت

آیا می دانستید همین حالا میتوانید پاسخ سوالات خود را از ایران سایت دریافت کنید !


                                                                                                          همین حالا در   تلگرام  سوال خود را در چند ثانیه بپرسید

مقالات طراحی وب

Laptop طراحی پرتال در فضای وب
mohsen
/ دسته ها: طراحی وب سایت

طراحی پرتال در فضای وب

هدف از این ارائه این مطلب در ایران سایت نگاهی به واژه طراحی پرتال و ارائه تعریف ها و چهارچوب هایی برای طراحی پرتال می باشد. برای ارائه این تعریف ها سعی شده از منبع هایی استفاده کنید که بیشترین اشتراک و یا شیر را داشته اند ؛ چرا  که به واسطه همین تعریف های متعدد ارائه شده در سال های اخیر، طراحی پرتال به یکی از پیچیده ترین لغت ها تبدیل شده است به صورتی  که  برای هر شخص تعریف خاصی دارد و همین دلیل سبب سوتفاهم های زیادی در تعریف آن گردیده است .

طراحی پورتال

تعریف اولیه طراحی پورتال بسیار ساده است : مکانی Hubکه ساده ترین کاربران اینترنت با مراجعه به آن بتوانند به راحتی از  سرویس های رایج و متداول در اینترنت بهره مند شده و یا  اطلاعات مورد نیاز و استفاده خود در  را بدست آورند. هریک از این کلمات دقیقا نمایش دهنده ویژگی خاصی از طراحی پرتال هستند :

مکان : در بیشتر موارد طراحی پرتال به عنوان یک سایت با ویژگی های خاص و منحصر به فرد شناخته می شود. این سایت می تواند  یک واسط Interface   بین کاربران و تعدادی سایت زیر مجموعه در طراحی پرتال باشد و یا این که به عنوان وب سایتی واسطه بین کاربران و  فضای اینترنت قرار گیرد. اما  تعریف هایی نیز وجود دارند که مستقیما از کلمه وب سایت استفاده نکرده است در  این مورد سکوت می کنند : پرتال دریست به سایت های دیگر  و یا طراحی پرتال نقطه ورود کاربران به فضای اینترنت است  .

طراحی پرتال

ساده ترین کاربران : کاربرانی که به پرتال مراجعه می نمایند ، الزاما کاربران حرفه ای در فضای اینترنت نیستند. پرتال این توانایی ها را به کاربران می دهد که حتی کم تجربه ترین و ساده ترین آن ها بتواند از اطلاعات و سرویس های ارائه  استفاده کند . بر حسب نوع طراحی پرتال  کاربران آن نیز متفاوت هستند و شامل کاربران معمولی ، مشتریان ، کارمندان سازمان و... باشند .

سرویس های رایج در اینترنت : هر سایتی بر حسب نوع فعالیت خود ارائه دهنده سرویس مخصوص و خاصی است . اما یک پرتال باید توانایی ارائه سرویس های عمومی را داشته باشد نظیر سرویس پست الکترونیک رایگان ، تالار گفتگو ، اخبار ، نقشه های مرتبط با موضوع طراحی پورتال ، جستجو در سایت های کوچک تر و اینترنت ، شخصی سازی توسط کاربران و شخصی سازی توسط پورتالTailoring  باشد. در طراحی پرتال های تجاری خدمات خرید و فروش آنلاین سیستم های پرداخت لحاظ می گردد .

اطلاعات مورد نیاز  : یکی از ویژگی های  طراحی پرتال  دریافت اطلاعات از سایت های دیگرContent aggregation   است . پرتال تنها دریافت کننده اطلاعات است و آن ها را به اشتراک و شیر می گذارد . به عبارت دیگر پرتال اطلاعاتی که در سایت ها و پایگاه های مختلف وجود داشته را  سازماندهی کرده و به نمایش می دهد. در نظر داشته باشید که این اطلاعات باید استاندارد باشند .


بنابراین  :

  • پرتال تولید کننده و مدیریت کننده اطلاعات نیست .
  • پرتال استاندارد کننده اطلاعات نیست .
  •  پرتال یک وب سایت همه کاره نیست .

به عبارت بهتر پرتال قالبی است که اطلاعات و سرویس های منبع های مختلف را کنار یک دیگر قرار داده و تحت یک طرح امنیتی ارائه می کند . با استفاده از پرتال به یکپارچه سازی سیستم های مجزا کمک کرده و  استفاده کنندگان را برای استفاده از خدمات موجود کمک داد.

 

 

مشاهده نمونه کار قبلی دامنه سایت را بیشتر بشناسید
مشاهده نمونه کار بعدی ساخت سایت فروشگاهی در اینترنت
Print
135 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

mohsenmohsen

سایر نوشته ها توسط mohsen

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر
همین حالا با ما تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم !
88886450(021)