02188886450
برآورد هزینه خدمات عکاسی پرتره
ثبت درخواست

عکاسی پرتره

عکاسی یکی از مشاغل و رشته هایی است که بیش تر افراد جامعه به آن علاقه ‌مند  هستند؛ کسانی که عکاسی را به عنوان شغل انتخاب کرده ‌اند و چه افراد عادی که بعضی  از مواقع به عنوان یک مدل مشغول به فعالیت هستند و چه افرادی که علاقه مند به دیدن کارهای زیبا هستند و دنبال کنندگان خوبی برای این زمینه هنری می باشند. عکاسی پرتره یا تصویر گری از صورت، یکی از انواع رشته های عکاسی می باشد که در آن هدف اصلی صورت یک انسان می باشد. در اصل پرتره به معنای تصویر صورت و یا مجسمه انسان می باشد، به همین دلیل به عکس‌هایی که در آن صورت و چهره انسان سوژه عکاسی است، عکاسی پرتره گفته می‌شود. این نوع عکاسی یکی از متداول ترین سبک های عکاسی می باشد، که علاقه مندان زیادی دارد و افراد زیادی از هر گروه سنی و با هر مشخصه روحی سعی در گرفتن این چنین عکس هایی را دارند. 

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره همان طور که بیان کردیم به گرفتن عکس از چهره و صورت افراد مختلف اطلاق می‌شود. در این روش برای این که بتوانیم عکس های خوب و با کیفیتی به دست بیاوریم، باید خلاقیت های مناسبی به خرج دهیم. در این نوع عکاسی سوژه های عکاسی می تواند افراد مختلف در موقعیت های متفاوتی باشد مثل عکاسی پرتره برای عروس و داماد، عکس های پرسنلی، تجاری، مدرسه و غیره می باشد. در عکاسی پرتره، عکس می‌خواهد شخصیت و نوع محیط فردی که سوژه عکاسی می باشد را نشان دهد. این نوع عکاسی را افراد حرفه ای می توانند به بهترین شکل ترسیم نمایند. به طور مثال عکاسی که بعد ها اسمش بر سر زبان ها افتاد برای به تصویر کشیدن چهره چرچیل که فردی بسیار با سیاست و پرابهت بود تصمیم گرفت که ایشان را عصبانی کند و در همان لحظه عصبانیت از فرصت استفاده کرده و عکس چرچیل را با همان خصوصیت هایی که همه افراد از او انتظار دارند به تصویر بکشد. خروجی عکس یکی از معروف ترین پرتره های دنیای عکاسی می باشد. در عکاسی پرتره نیز مانند سایر رشته‌های عکاسی نور همچیز است به بیان دیگر اگر نوری وجود نداشته باشد تصویری وجود ندارد. در تعریف عکاسی پرتره می توان گفت این عکاسی بازی نور و سایه بر روی صورت سوژه عکس می باشد.

عکاسی پرتره در طبیعت

با توجه به نوع و ذات عکاسی پرتره، بودن در برخی شرایط و داشتن بعضی ویژگی ها به آن به جذابیت بیشتری می‌بخشد. یکی از مهم ترین شرایطی که عکس گرفتن در آن باعث هرچه جذاب تر و زیبایی بیش تر عکس می‌شود، عکاسی طبیعت است. در این روش می توان انتظار داشت تا با تغییر ویژگی هایی خروجی های مختلفی داشته باشیم، تغییراتی چون انتخاب زاویه است، نوع ترکیب بندی یا کادر بندی عکس، استفاده از بازتاب نور خوریشید (lens flare)، عکاسی در فصول مختلف و موقعیت های گوناگون مثل کوه، ساحل، بیشه و غیره.

 

عکاسی پرتره در طبیعت


طبیعت به عنوان زادگاه انسان همیشه انسان را به درون خود جذب می کند و همیشه انسان با دیدن آن دچار هیجان و شور و نشاطی خاص می‌شود. عکاسانی که شیوه عکاسی پرتره را انتخاب می کنند، فرصت حضور در طبیعت را غنیمت شمرده و در زمان و مکان های مختلف عکس های بسیار ناب و خوب ی در زمینه عکاسی پرتره گرفته به تجربه های عکاسی اشان اضافه کنند. عکس های پرتره ای که در دامان طبیعت گرفته می‌شوند، بسیار جالب توجه هستند و مشاهیر و بزرگان عکاسی پرتره عکس های بسیار زیبا و خیره کننده‌ای در طبیعت گرفته اند که چشمان بینندگان را نوازش داده و در زیبایی خود غرق می کند.
 

تاریخچه عکاسی پرتره

اگر بخواهیم به تاریخچه عکاسی پرتره اشاره کنیم، می توانیم به حدود ۲۵۰ سال پیش برگردیم. در این زمان برای عکاسی از یک روش قدیمی استفاده می شد که بسیار دشوار و سخت بود. اساس کار عکاسی در این روش این بود که صفحات نقره‌ای وجود داشت که به ید و جیوه حساسیت نشان می‌دادند و از این طریق می توانستند عکس مورد نظر را بگیرند که بسیار کار پیچیده و دشواری بود. البته این به خاطر عدم وجود امکانات کافی در گذشته و نبود تجهیزات و ابزارآلاتی بود که در آن زمان هنوز اختراع نشده بودند. به همین شکل برای گرفتن عکس پرتره بسیار باید تلاش می‌کردند و در استودیو های خاص این کار را انجام می دادند که شرایط و مکان مناسب برای عکس پرتره را داشته باشد. به دلیل امکانات ضعیف آن موقع امکان گرفتن عکس در خارج از استودیو ها وجود نداشت. و زمان ثبت تصویر بسیار طولانی بود. در آن زمان برای عکاسی پرتره فردی مورد سوژه عکاسی بود باید برای مدت طولانی بی حرکت می ماند تا تصویر واضحی از صورتش ثبت شود و در غیر این صورت تصویری تار بدست می آمد که امروزه با پیشرفت تکنولوژی در دوربین های بدون آینه در یک ثانیه یست تصویر با کیفیت ثبت می شود.

 

تاریخچه عکاسی پرتره


کم کم با پیشرفت تکنولوژی و فناوری ها، ع توانستند به ابزار آلات، دوربین ها و تجهیزات قوی تر و پیشرفته تری دست یابند که همه انواع عکاسی را راحت تر کرد و در پی آن عکاسی پرتره نیز راحت تر شد و علاقه‌ مندان به این نوع عکاسی می ‌توانستند با راحتی بیشتری این کار را انجام دهند. آن ها توانستند در استودیوها و با  استفاده از نور خورشید و پرتوهای آن که بر روی صورت فرد مورد نظر و سوژه می‌تابید، عکس های زیبا بگیرند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و رسیدن به عصر حاضر که دارای دوربین های بسیار پیشرفته و قوی هستیم و علاقه مندان به عکاسی پرتره می‌توانند در هر جایی و حتی خارج از استودیو ها و در دامان طبیعت یا در جا های دیگر مانند خانه و ... هر جایی که دوست داشته باشند و انجام عکاسی پرتره بپردازند.
 

چگونه از چهره های مختلف عکاسی می شود ؟

عکاسی پرتره، عکاسی شخصیت‌ها و چهره ‌های گوناگون و متفاوت است که هر کدام از این شخصیت ها و چهره ها داستانی متفاوت نهفته است که برای نوشتن آن شاید مدت ها زمان لازم باشد. اما وقتی که مخاطب این چهره و عکس پرتره را می‌بیند، این داستان بسیار بلند و طولانی برای لحظه‌ای در ذهن مخاطب بیان می‌شود. نقطه حساس در کار عکاسی پرتره آنجایی است که بتوان حس سوژه را به بیننده به بهترین شکل برسانیم، تفاوت کار های عکاسان حرفه ای پرتره را از عکاسان ساده این بخش جدا می‌کند. عکاس حرفه ایی  با خلاقیت و بکارگیری مولفه های مختلف عکاسی برای چهره هر فرد برنامه ریزی های متفاوتی انجام خواهد می دهد تا بهترین نتیجه را کسب نماید. شاید تدابیری که برای عکاسی از یک فرد برنامه ریزی شده برای فرد دیگری مناسب نباشد و به بیننده حس ناخوشایندی القا کند. به طور مثال عکاسی از فردی که چاق است باید طوری باشد که بدنش را باریک تر نشان دهد و بر روس نقاط قوت چهره فرد تمرکز بیشتری داشته باشد.  

 

چگونه از چهره های مختلف عکاسی می شود ؟

نمایشگاه عکس های پرتره

زمانی که ما می‌خواهیم عکس پرتره را در نمایشگاه ‌ها یا سایت‌ های قرار بدهیم، لازم است متن های متناسب با آن نیز در کنار آن استفاده کنیم. دقیقاً همان چیز هایی که در پاراگراف قبل به آن ها اشاره کردیم و گفتیم که داستان هایی هستند که مخاطبان می توانند با دیدن عکس های پرتره به آن ها برسند. می‌توانند متن های بسیار عالی در كنار آن قرار داد و به راحتی شخصیت و داستانی را که عکاس در نظر داشته است را به مخاطبان انتقال داد. اما داشتن متن مناسب در کنار آن باعث می‌شود که وقتی مخاطب عکس را دیده و در ذهن خود تحلیل می‌کند و دوباره با متن آن رو به رو می شود و به این ترتیب می توان نقشه راهنمایی برای بیننده ترسیم کرد،  تا بیش تر از دیدن عکس لذت ببرد.
 

عکاسی پرتره در خانه

عکاسی پرتره، عکاسی چهره ‌ها و شخصیت ‌هاست و نوعي عکاسی است که در آن تصاویر صورت و شخصیت ‌های مختلف ملاک قرار می‌گیرند و حال این چهره می تواند چهره یک کودک، یک پیر، یک نوجوان و جوان یا یک زن و مرد باشد. تفاوتی نمی کند، مهم این است که بتوانیم ویژگی های خاصی را از این چهره بیرون بکشیم. همان طور که گفتیم ما می توانیم عکاسی پرتره را در هر محیطی که دوست داشته باشیم انجام دهیم، به خصوص امروزه که دوربین‌های پیشرفته دارای امکانات فراوانی هستند و می‌توانند در هر محیطی عکس‌هایی با کیفیت بالا و بسیار مناسب بگیرند. یکی از این محیط هایی که می توانیم در آن به عکاسی پرتره بپردازیم و عکس های زیبایی از چهره های دوست داشتنی داشته باشیم محیط خانه و خانواده ما می باشد. شما می توانید با نور خورشید در خانه عکاسی کنید یا با تهیه یه شاخه نور فلش، عکس های پرتره حرفه ایی ثبت کنید. عکاسی پرتره حرفه ایی در منزل مثل عکاسی از نوزادان، افراد مسن، بارداری، مناسبتی و غیره امکان پذیر است ولی نکته حائز اهمیت است کسب تجربه به مرور زمان با تمرین و تکرار، شناخت ویژگی های نور و خلاقیت می باشد.

 

عکاسی پرتره در خانه

 

ژست عکاسی پرتره

قوانینی در ژست گرفتن برای عکاسی پرتره وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد این نکات را عکاسان حرفه ایی همیشه رعایت می کنند ولی افراد عادی هم می توانند با یادگیری ژست های ساده در عکس هایی که در جمع خانوادگی و دوستانه عکس های بهتری داشته باشند. این قوانین را با یک جستجوی ساده در محیط وب می توانید پیدا کنید. داشتن عکس های خوب اعتماد بنفس خوبی به شما می دهد و اگر شما نتوانید ژست ها و زاویه هایی که به چهره شما برای بهتر دیده شدن کمک می کند را پیدا کنید در روحیه شما تاثیر منفی خواهد داشت و همیشه از شرکت در عکس ها فراری خواهید بود.


 

ژست عکاسی پرتره

 

تجهیزات عکاسی پرتره

قیمت های تجهیزات حرفه ایی عکاسی بسیار زیاد است البته این تجهیزات می توانند کار شما را بسیار آسان کند ولی نداشتن آن دلیلی نیست که نتوان عکس خوب گرفت. امروزه گوشی های هوشمندی که در دست اکثر افراد است بسیار پیشرفته تر از دوربین هایی است با آن ها بهترین آثار هنری و مطرح دنیای عکاسی را ثبت کرده اند. بطور مثال وقتی شما وقتی غذایی با طعم مطبوع می خورید برایتان اهمیتی ندارد که با چه اجاق گازی پخته شده است و نکته قابل توجه تجربه و دانش فردی ( افراد مسن خانواده ) است که آن را غذا را تهیه کرده است. 
 

آموزش عکاسی پرتره

امروزه سایت های آموزشی بسیاری در زمینه عکاسی فعالیت می کنند و شما می توانید با استفاده از این آموزش ها از نقطه صفر به سطحی فوق تخصصی عکاسی برسید. سایت یوتیوب می تواند بهترین انتخاب شما برای آموزش عکاسی پرتره یاشد. چند نمونه از مواردی که شما می توانید در سایت های آموزشی پیدا کنید عبارت است از : 
• آموزش عکاسی پرتره
• آشنایی با مفاهیم نور در عکاسی پرتره
• طرز کار با تجهبزات عکاسی پرتره
• کادر بندی
• ژست گرفتن و ژست دادن 
• چیدمان تجهیرات عکاسی
• تنظیمات دوربین 
• آموزش ادیت عکس و فتوشاپآموزش عکاسی پرتره


 

جمع بندی :
عکاسی پرتره، همان طور که از نام آن پیداست به معنی عکاسی از صورت و چهره ها می باشد. چراکه پرتره به معنای تصویری از صورت و یا چهره انسان می باشد و معمولاً در این نوع عکاسی چهره های انسان مورد هدف قرار می گیرد تا بتوانند شخصیت را در آن عکس منعکس کند. برای تمرین عکاسی پرتره می توانید از دوستانتان و افراد خانواده، در مکان‌های مختلف مانند طبیعت و خانه استفاده کنید. با گرفتن هر عکسی که شما روی آن تمرکز می کنید، روز به روز  بر مهارتتان افزوده خواهد شد و می توانید در انتها یک عکاس پرتره خوب باشید.

نوشتن یک نظر

در صورت موافقت ip شما در سیستم ذخیره خواهد شد
افزودن نظر
2052 بازدید