02188886450
دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

در این قسمت می توانید آخرین نمونه کارهای شرکت ایران سایت را در زمینه دیجیتال مارکتینگ ببینید. ضمنا در صورتی که نمونه کارها تنوع زیادی داشت و بررسی تمامی آنها از فرصت و حوصله شما خارج بود می توانید از طریق قسمت ارسال درخواست یک درخواست مشاوره ثبت نمایید.

برآورد هزینه خدمات دیجیتال مارکتینگ
ثبت درخواست
این روزها استفاده از اینترنت و فضای دیجیتال بسیار گسترش پیدا کرده است و این گستردگی برای مدیران کسب و کارها یک فرصت بی نظیر است. دیجیتال مارکتینگ به هرگونه‌ از بازاریابی محصولات و خدمات می‏گویند که از طریق دستگاه‌های الکترونیکی انجام می‌شود. در واقع تمام فعالیت هایی که به منظور تبلیغ محصولات، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری در بستر اینترنت انجام می شود، دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود. بستر یک بازاریابی دیجیتال موفق، یک وب‌سایت مناسب است. اگر می‌خواهید وب‌سایت مناسبی داشته باشید که باعث رونق کسب‌وکارتان شود می‌توانید طراحی سایت خودتان را به ایران سایت www.iransite.com بسپارید.
دیجیتال مارکتینگ در دو بخش آفلاین(سنتی) و آنلاین(بازاریابی دیجیتال) ابزارهای مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها با توجه به شرایط و نیاز استفاده می‏شوند. نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ همان بازاریابی سنتی است که با استفاده از ابزارهای دیجیتال انجام می‏شود. دسته های این نوع بازاریابی عبارتند از:
1- بیلبوردهای الکترونیک یا بازاریابی محیطی ارتقایافته که این نوع را می‌توان در بیلبوردهای الکترونیکی یافت که زمانی بسیار رایج بود. برخی از فعالیت‌های بازاریابی سنتی می‌تواند با ابزارهای دیجیتال همراه شوند و تاثیر بیشتری داشته باشند.
2- سمپلینگ الکترونیک یا بازاریابی با سمپلینگ نیز بسیار رایج است. در این نوع بازاریابی، شرکت‌ها محصول خود را در ابعاد کوچکتر آن یا نمونه‌ای از آن را در اختیار دیگران قرار می‌دهند تا پس از امتحان کردن آن را خریداری کنند.
3- رادیو مارکتینگ یا بازاریابی رادیویی که برای مخابره یک پیام تبلیغاتی میان‌برنامه‌ای و یا حتی اسپانسرینگ یک برنامه می‌تواند استفاده شود.
4- تلویزیون مارکتینگ یا بازاریابی تلویزیونی نیز بسیار رایج و مرسوم بوده و هست و به دلیل مخاطبان زیادی که سال‌ها در بین عموم داشته است بسیاری از کسب‌وکارها را ترغیب به استفاده از این کانال بازاریابی دیجیتال کرده است.
5- تلفن مارکتینگ یا بازاریابی تلفنی که بدلیل تماس‌های سرد دارای بازدهی خوبی نیست زیرا در این بازاریابی سعی می‏شود به کسی که تا به حال ارتباطی با کسب‌و‌کار شما نداشته است، محصولی فروخته شود.
انتقال پیام به بخش خاصی از مخاطبان بسیار سخت می باشد مثلا در تلویزیون پیام تبلیغاتی به هرکسی که پای تلویزیون نشسته است می رسد و شما نمی‌توانید برای هرکس پیام منحصر به فرد خودش را ارسال کنید. چون بسیار تاثیرگذار است اگر بتوانید برای کسی که تا بحال شما را نمی‌شناخته پیامی برای جذبش ارسال کنید و برای کسی که قبلاً از شما خرید داشته است پیامی برای تشکر یا تخفیف ویژه بدهید که مجدد از شما خرید کند.
سنجش و ارزیابی بازدهی بسیار سخت است. مثلاً هنگامی که شما همزمان هم در رادیو و هم در تلویزیون و هم در بیلبوردهای شهر تبلیغ می‏کنید نمی‏توانید به طور دقیق بدانید چند نفر تبلیغ شما را دیده‌اند، چند نفر از طریق آن از شما خرید کرده‌اند، به طور تفکیک شده چند نفر از رادیو و چند نفر از بیلبورد از شما خرید کرده‌اند و … . پاسخ هیچکدام از این نوع سوالات در بازاریابی آفلاین را نمی‌توان به طور دقیق داد.

نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی آنلاین)

در این نوع از بازاریابی که اختصاراً بازاریابی آنلاین گفته می‌شود، از اینترنت و سایر ابزارهای دیجیتال کمک گرفته می‏شود. انواع بازاریابی آنلاین عبارتند از:
 1. آنالیز و تحلیل داده که به تحلیل کمپین موردنظر کمک می‏کند. پلتفرم‌های داخلی و خارجی مختلفی در این زمینه وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند. با آنالیز و تحلیل درست، بازدهی کارتان را افزایش دهید. دو ابزار پرکاربرد آنالیز و تحلیل دیتا عبارتند از:
  • گوگل آنالیتیکس که مجموعه‌ی بسیار زیادی از گزارش‌ها را به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید رفتار مخاطبان ‌سایت‌تان را به خوبی دنبال و تحلیل کنید. متریکس که یک ابزار تحلیلگر شخص ثالث بوده و تلاش می‌کند تا نتایج را در هر یک از کانال‌ها و شبکه‌های تبلیغاتی به صورت گزارش‌هایی شفاف و قابل فهم به تبلیغ‌دهندگان ارائه دهید.
 2. بهینه‌سازی موتور جستجو که به دلیل اینکه کاربران زیادی بلافاصله پس از اینکه سوالی در ذهن‌شان شکل می‌گیرد، در گوگل جستجو می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است. اینکه در نتایج اول گوگل باشید بسیار مهم است.
 3. ایمیل مارکتینگ که یکی از انواع بازاریابی آنلاین است و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خوبی دارد و هر سال نسبت به سال قبل رشد حدود ۴ درصدی را تجربه می‌کند.
 4. تبلیغات کلیکی که شما به ازای کاربری که تبلیغ را دیده و روی آن کلیک کرده است، هزینه پرداخت می‌کنید. در نتیجه هزینه تبلیغات شما با مجموع تعداد کلیکی که کاربران روی تبلیغ کرده‌اند، متناسب است. با توجه به این امر، هر چه کلیک بیشتری صورت گیرد، هزینه افزایش پیدا می‌کند.
 5. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی که فرصتی خوب برای شناساندن برندهای تجاری خود است. شبکه‌های اجتماعی به بخشی از زندگی روزمره‌ بسیاری از افراد تبدیل شده‌اند. افراد زیادی از طریق این شبکه‌ها اخبار روز را دنبال می‌کنند، مطالب مورد علاقۀ خود را می‌خوانند و با دوستان‌شان ارتباط برقرار می کنند. انتشار تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌تواند تاثیر زیادی در رشد کسب‌وکار شما داشته باشد.
 6. انتشار رپورتاژ آگهی که به شما کمک می‌کند با انتشار محتوایی مناسب و جذاب، مورد توجه کاربران بسیاری قرار بگیرید. کسب‌وکارها با اهداف مختلفی اعم از افزایش آگاهی از برند، سئو، روابط عمومی و افزایش فروش اقدام به انتشار محتوا در سایر رسانه‌ها تحت عنوان رپورتاژ آگهی می‌کنند.
 7. کوتاه‌کننده‌ لینک که می‌توانید آدرس لینک موردنظر را کوتاه و زیبا کنید و در بسیاری از بسترهای موجود همانند شبکه‌های اجتماعی، پیامک و … لینک خود را به دست مخاطب برسانید. با گسترش استفاده افراد از شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از مواقع لازم است آدرسی از سایت خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف قرار دهید و دسترسی کاربران را به صفحه موردنظر افزایش دهید. بسیاری از لینک‌ها، تعداد کاراکتر زیادی دارند که باعث می‌شود از نظر ظاهری جذابیت خود را برای کاربر از دست بدهد و فضای زیادی را نیز اشغال کند.
در بازاریابی دیجیتال از لحظه آشنایی تا نهایی شدن خرید و حتی پس از آن می توانید همراه مشتری باشید و با تحلیل‌های درست و شناسایی دقیق مخاطبان هدف، هزینه‌های خود را به شدت کاهش داده و اثربخشی بازاریابی را افزایش دهید. از سوی دیگر رسانه‌های آفلاین بسیار گران هستند، در صورتی که در بازاریابی آنلاین با روش‌های رایگان و حتی ارزان قیمت‌تر می‌توانید مشتری بیشتری جذب کنید. تنوع ابزارها و روش‌های مختلف در این نوع بازاریابی به شما کمک می‌کند تا تبلیغات و فرایندهای بازاریابی شما کاملا سفارشی‌سازی شده باشد. همین موضوع نیز هزینه‌های شما را کاهش می دهد.

جمع بندی

بازاریابی دیجیتال شامل تمام تلاش‌های بازاریابی با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی یا اینترنت است. کسب‌وکارها از کانال‌های دیجیتالی مثل موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و وب‌سایت‌های دیگر برای ارتباط با مشتریان فعلی و آتی استفاده می‌کنند. درحالیکه بازاریابی سنتی هنوز در تبلیغات چاپی، ارتباطات تلفنی یا بازاریابی فیزیکی وجود دارد اما دیجیتال مارکتینگ می‌تواند بصورت الکترونیکی و آنلاین صورت گیرد و بازاریابی دیجیتال از مزایای بالایی برخوردار است. فرصت‌های بازاریابی بیشماری برای بازاریابی برندها از طریق ایمیل، ویدیو، رسانه‌های اجتماعی یا وب‌سایت وجود دارد. امروزه تعداد کاربران اینترنتی بسیار زیاد شده و تمامی شرکت های متوجه شده اند که برای موفقیت باید در اینترنت حضور فعال داشته باشند و از فضای آن برای جلب مشتری جدید و معرفی کالا و خدمات خود استفاده کنند و برای این کار ناچار هستند که از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال بصورت موثر استفاده کنند.

آژانس دیجیتال مارکتینگ ایران سایت ‐ انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ

امروزه، اینترنت به بخش جدایی ناپذیری از زندگی انسان ها تبدیل شده است. موتور گوگل اعلام کرده است به طور متوسط روزانه 5 میلیارد جستجو در این موتور انجام می شود و همین امر نشان می دهد نیروی بسیار زیادی برای جذب مشتری در فضای اینترنت وجود دارد. اگر کسب و کارها بتوانند هوشمندانه وارد دنیای اینترنت شوند می توانند مشتریان خود را افزایش دهند و همین امر نقش بسیار مهمی در افزایش درآمد دارد. دیجیتال مارکتینگ روش نوین یافتن مشتری است و باعث می شود تا شما بتوانید از طریق پلتفرم های آنلاین مشتریان را به سمت کسب و کار خود جذب نمایید. بازاریابی دیجیتال شامل موارد متعددی است و افرادی که وارد این حوزه می شوند باید به تمامی قسمت های آن توجه داشته باشند. 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

یکی از سوالات پرتکراری که همواره پرسیده می شود در این باره است که دیجیتال مارکتینگ چیست. بهتر است بدانید دیجیتال مارکتینگ یک مفهوم پوششی برای تمامی فعالیت هایی است که در فضای آنلاین برای جذب مشتری انجام می شوند. مارکتینگ یک لغت انگلیسی است و معنای آن بازاریابی است. اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه بازاریابی داشته باشیم باید بگوییم انسان ها از زمانی که پا بر این کره خاکی گذاشتند برای کسب درآمد و گذران زندگی از شیوه بازاریابی استفاده می کنند. زمانیکه انسان های شهرنشین شدند بازاریابی پررنگ تر شد و امکاناتی که در هر زمانه وجود داشت سبب می شد تا بازاریابی رنگ و بوی خاصی به خود بگیرد. امروزه، اینترنت به بخش بسیار مهمی از زندگی تبدیل شده است. به همین دلیل، بازاریابی نیز با استفاده از اینترنت انجام می شود که به آن دیجیتال مارکتینگ گفته می شود.

بازاریابی به شیوه جدید

به طور کلی، شروع بازاریابی آنلاین را می توان به دهه 80 میلادی و گسترش استفاده از رادیو نسبت داد. در آن زمان افراد زیادی برای اینکه بتوانند اخبار روز دنیا را پیگیری کنند از رادیو استفاده می کنند. کم کم کسب و کارها متوجه شدند مشتریان بالقوه زیادی در این فضا حضور دارند و همین امر سبب شد تا تبلیغات رادیویی آغاز شود. در آن زمان تبلیغات رادیویی سریعا مورد توجه قرار گرفت و افراد زیادی به سمت کسب و کارهایی می رفتند که این تبلیغات را انجام می دادند. پس از مدت کوتاهی تلویزیون نیز به زندگی انسان ها وارد شد. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند ورود تلویزیون به زندگی انسان ها نقطه عطفی در زندگی به شمار می رود. 

تبلیغات پرزرق و برق تلویزیونی مانند یک جادوگر افراد را اغوا می کردند و به سمت کسب و کارها می کشاندند. در سال 2000، اینترنت در دسترس همگان قرار گرفت. آمازون اولین شرکتی بود که فروش اینترنتی را آغاز کرد و کتابهایی که برای فروش در اینترنت قرار داده بود سریعا فروش رفتند. پس از آن شرکت آمازون تصمیم گرفت کالاهای دیگری را نیز برای فروش وارد دنیای اینترنت نماید و همین امر سرآغاز تحول بزرگی در جهان به شمار می رود. امروزه، کسب و کارها به این نتیجه رسیده اند برای اینکه بتوانند مشتریان خود را افزایش دهند باید از پتانسیل موجود در فضای اینترنت استفاده نمایند. بسیاری از کارشناسان در این باره هشدار می دهند کسب و کارهایی که تا دهه آینده وارد فضای اینترنت نشوند، دیگر نمی توانند به حیات خود ادامه دهند. بنابراین، تمامی کسب و کارها باید به دیجیتال مارکتینگ توجه ویژه ای داشته باشند.

نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم بازاریابی دیجیتال به شکلی که امروزه رایج است مسیر طولانی را طی کرده است. اولین قدم های بازاریابی دیجیتال را می تواند در رادیو مارکتینگ و بازاریابی تلویزیونی بود که با انجام تبلیغات گسترده مشتری جذب می کردند. به این روش بازاریابی آفلاین دیجیتال گفته می شد. باید بدانید اثربخشی این نوع تبلیغات در آن دوره بسیار بالا بود. به طور مثال، برندهایی مانند پپسی و کوکاکولا با استفاده از بازاریابی دیجیتال آفلاین به فروش های میلیاردی در سراسر دنیا رسیدند و همین امر سبب شد تا انقلابی در دنیای تبلیغات به وجود بیاید. 
امروزه، هنوز بسیاری از برندهای بزرگ دنیا برای جذب مشتری از روش هایی مانند بازاریابی آفلاین استفاده می کنند و این مسئله قدرت این ابزار ارتباط جمعی را نشان می دهد. اما روش دیگری نیز وجود دارد که در این دسته قرار می گیرد که به آن تلفن مارکتینگ می گویند. در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

تلفن مارکتینگ

تلفن مارکتینگ نوعی دیجیتال مارکتینگ آفلاین است که کسب و کارها از طریق تماس تلفنی مشتری خود را پیدا می کنند. به طور مثال، تصور کنید شما در زمینه احداث زمین های ورزشی فعالیت دارید. در این روش، شما می توانید لیستی از ورزشگاه ها و اماکن ورزشی را که ممکن است به احداث زمین های ورزشی نیاز داشته باشند پیدا کنید. سپس می توانید با این مراکز تماس بگیرید و به معرفی شرکت خود بپردازید. بررسی ها نشان می دهد تلفن مارکتینگ یکی از روش های مناسب برای پیدا کردن مشتریان هدف است.

 اما باید بدانید این روش برای تمامی کسب و کارها مناسب نیست. به همین دلیل، توصیه می شود قبل از آنکه از این روش برای جذب مشتری استفاده نمایید ابتدا به ماهیت کسب و کار خود توجه ویژه ای داشته باشید. با این روش می توانید بهترین استراتژی را برای بازاریابی خود انتخاب کنید و بی شک سود و درآمد خود را به میزان زیادی افزایش می دهید. 

روش های دیگر بازاریابی آفلاین

بازاریابی افلاین شامل موارد دیگری نیز می شود که به شرح زیر هستند:

 • بیلبورد‌های تبلیغاتی
 • پیامک 
 • تله شاپینگ 
 • اسپانسر برنامه شدن 
 • کد QR
 • سمپلینگ الکترونیک

معایب نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ

یکی از سوالات پرتکراری که در این حوزه پرسیده می شود در مورد معایب دیجیتال مارکتینگ آفلاین است. بهتر است بدانید هر روشی که برای بازاریابی معرفی می گردد دارای معایب و مزایایی است. بازاریابان باید این معایب و مزایا را در کنار یکدیگر قرار دهند و سپس به این موضوع دقت داشته باشند کدام یک برای آنها بهتر است. آیا پذیرفتن معایب بازاریابی آفلاین در مقابل مزایا کار درستی است و می تواند به رشد کسب و کار آنها کمک کند و یا معایب بازاریابی آفلاین زیاد است و بهتر است به آن توجه نشود! برخی از معایب بازاریابی آفلاین به شرح زیر هستند:

 • بازاریابی آفلاین هزینه بردار است و هزینه های زیادی به این کار اختصاص داده شود. 
 • بازاریابی آفلاین به استخدام نیروی فیزیکی نیاز دارد و این امر می تواند هزینه های زیادی را به کسب و کارها متحمل کند. 
 • بازاریابی آفلاین وقت گیر است. به طور مثال در بازاریابی تلفنی شما باید مدت زمان زیادی منتظر بمانید تا بتوانید تماس های خود را به فروش نزدیک کنید. 
 • امکان دنبال کردن مشتریان و یا همان سرنخ ها در بازاریابی آفلاین وجود ندارد.

 تفاوت بازاریابی دیجیتال آنلاین و بازاریابی سنتی آفلاین

اکنون دیگر متوجه شده اید تفاوت دیجیتال مارکتینگ با بازاریابی آفلاین چیست. در بازاریابی آنلاین همه چیز در بستر اینترنت رخ می دهد. در واقع، زمانی که کسب و کارها دارای سایت هستند و یا بر روی پلتفرم های اجتماعی کار می کنند مرزهای زمانی و مکانی برداشته می شود و مشتریان می توانند در هر ساعت از شبانه روز با مشتریان خود در تماس باشند. همچنین، در این روش نیازی به حضور فیزیکی در یک شرکت نیست. افراد می توانند کسب و کار خود را به فضای اینترنت انتقال دهند و از خانه کارهای خود را پیگیری کنند. 
اما همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم در بازاریابی آفلاین نیاز به حضور فیزیکی است و افراد باید در زمان های مشخص با مشتریان خود تماس بگیرید ( به طور مثال در تلفن مارکتینگ شما نمی توانید در هر ساعت از شبانه روز با مشتریان خود تماس بگیرید، بلکه مجبور هستید در ساعات مشخص با آنها ارتباط برقرار کنید. اگر نیمه شب با این کسب و کارها تماس بگیرید، بی شک اتفاقات زیادی برای شما رخ می دهد!!!). 

کدام یک بهتر است؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید دیجیتال مارکتینگ بهتر است با بازاریابی آفلاین! بهتر است بدانید هرگز نمی توان پاسخ دقیق و روشنی به این سوال دارد. هر کدام از این روش ها برای نوع خاصی از کسب و کارها مناسب هستند. به طور کلی، کسب و کارهایی که دارای فروش هیجانی هستند می توانند از دیجیتال مارکتینگ به نتایج قابل توجهی دست پیدا کنند. اما کسب و کارهایی که دارای فروش منطقی هستند (به طور مثال در زمینه احداث زمین های ورزشی فعالیت دارند) باید بر روی بازاریابی آفلاین تمرکز داشته باشند. به این موضوع توجه داشته باشید ظهور اینترنت هرگز بدین معنا نیست که شما باید بازاریابی آفلاین را نادیده بگیرید. بلکه باید بدانید یک روش به روش های جذب مشتری اضافه شده است.

انواع کانال‌های دیجیتال مارکتینگ 

اکنون بهتر است صحبت در مورد انواع کانال های دیجیتال مارکتینگ را آغاز کنیم. همانطور که در ابتدای این متن به آن اشاره کردیم بازاریابی دیجیتال یک پوشش کلی است و مفاهیم زیادی را در دل خود جای داده است. به طور کلی، به تمامی کارهایی که برای جذب مشتری با استفاده از اینترنت و در فضای آنلاین انجام می شود دیجیتال مارکتینگ گفته می شود. اکنون با این تعریف می توانید متوجه شوید کدام روش بازاریابی در این حیطه قرار می گیرد و کدام روش در این تعریف گنجانده نمی شود. در ادامه تلاش می کنیم به معرفی کانال های دیجیتال مارکتینگ بپردازیم.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین مفاهیمی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ وجود دارد بازاریابی محتوا است. محتوا پادشاه است. هیچ کس نمی تواند قدرت محتوا را نادیده بگیرد. مهم نیست که شما در کدام پلتفرم آنلاین مشغول به فعالیت هستید، چیزی که نیاز دارید محتوای هدفمند است. ممکن است برخی از افراد تصور کنند منظور از محتوا تنها محتوای متنی است. با اینکه محتوای متنی ارزش بسیار زیادی دارد و به رشد پلتفرم های مختلف کمک می کند، اما باید بدانید محتوا شامل ویدیو، تصویر و متن است. در واقع، هر آنچه سبب شود مشتری با برند شما تعامل داشته باشد در حیطه بازاریابی محتوا قرار می گیرد. 

نکات مهم در بازاریابی محتوا

اگر میخواهید در دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوا موفق عمل کنید، بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • نیازهای مخاطبان خود را مشخص نمایید. این مسئله باعث می شود تا محتوای هدفمند تولید کنید. 
 • در تولید محتوا از ابزارهای با کیفیت استفاده نمایید ( اگر محتوای تصویری و ویدیویی تولید می کنید، کیفیت بسیار مهم است و اگر محتوای متنی تولید می کنید، اطلاعات به روز را در مقاله خود جمع آوری نمایید). 
 • از ایده های ناب، منحصر به فرد و یونیک بهره ببرید ( این قسمت باعث می شود برند شما به طرز چشمگیری رشد کند) 
 • نکاتی که در بالا مطرح شدند، به برند شما کمک می کنند بهترین نتیجه را از تولید محتوا بدست بیاورد. بهتر است بدانید تنها دلیلی که باعث می شود کاربر با سایت و یا پلتفرم های اجتماعی شما تعامل داشته باشد، نوع محتوایی است که در آن قرار می گیرد. به همین دلیل، هر چقدر سرمایه گذاری بخش دیجیتال مارکتینگ بر محتوا بیشتر باشد، به همان اندازه به نتایج بهتری دست پیدا خواهد کرد.

محتوای حمایت شده (Sponsored Content)

یکی از روش هایی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ مطرح می شود محتوای حمایت شده است. در این نوع تبلیغات بیشتر بر محتوای آموزشی تمرکز می شود. در واقع، ارزشی برای کاربر در نظر گرفته می شود تا کاربر احساس نکند تحت تاثیر یک تبلیغ است. بلکه کاربر فکر کند آن تبلیغ مطلب آموزشی مهمی را به او انتقال داده است و این امر سبب شده است تا خودش تصمیم منطقی بگیرد و برای خرید و یا دریافت خدمات اقدام کند. این محتواها به بهبود جایگاه برند کمک زیادی می کنند. بر حسب تحقیقاتی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ انجام شده است می توان به این موضوع تاکید کرد اثربخشی این محتوا بهتر از روش های دیگر است.

بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو یکی از روش های شناخته شده در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. بسیاری از افراد دیجیتال مارکتینگ را با نام سئو می شناسند. زیرا سایت ها قدرت بسیار زیادی در جذب مشتری دارند و معمولا کسب و کارهایی که فعالیت خود را با سایت در اینترنت آغاز می کنند به فروش بالایی دست پیدا می کنند. 
امروزه، سئو به مبحث بسیار پیچیده ای تبدیل شده است و به سادگی نمی توان آن را بر روی سایت ها پیاده سازی کرد. ورود کاربران زیاد به دنیای اینترنت باعث شده است تا موتور گوگل الگوریتم های زیادی را در فضای اینترنت پیاده سازی کند و این امر باعث می شود تا کاربران با یک موتور هوشمند و یا دانای کل در تماس باشند. 

چقدر طول می کشد تا سایت سئو شود؟

یکی از سوالات پرتکراری که در حوزه دیجیتال مارکتینگ پرسیده می شود در مورد سئو سایت است. بهتر است بدانید سایت ها حداقل به 6 ماه زمان نیاز دارند تا سئو شوند و مورد توجه ربات های گوگل قرار گیرند. به همین دلیل، توصیه می شود در این مسیر صبور باشید و زمان کافی را به این کار اختصاص دهید.

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

بازاریابی موتورهای جستجو  مفهوم مهمی در حوزه دیجیتال مارکتینگ است و به فعالیت های بازاریابی گفته می شود که برای جذب مخاطب در ازای پرداخت پول انجام می شوند. به طور مثال تبلیغات کلیکی مانند تبلیغات گوگل ادز یکی از این نمونه هاست. مطالعات نشان می دهند از مارکترها به روشی هدفمند از بازاریابی موتورهای جستجو استفاده نمایند می توانند به موفقیت های زیادی دست پیدا کنند. به همین دلیل، توصیه می شود در این مسیر تمامی داده ها مد نظر قرار گیرند و سپس استراتژی های لازم پیاده سازی شوند.

تبلیغات کلیکی (Pay Per Click)

تبلیغات کلیکی از مهمترین تبلیغاتی است که در حوزه دیجیتال مارکتینگ شناخته شده است. در این روش تبلیغات بر روی کانال های مختلف قرار می گیرند و سپس با هر کلیک هزینه آن کاسته می شود. باید بدانید در تبلیغات کلیکی برخی از مسائل مهم هستند به طور مثال در هر کانالی نمی توان تبلیغ را قرار داد. تبلیغ باید با محتوای کانال و یا سایتی که قرار می گیرد همخوانی داشته باشد. این مسئله باعث می شود تا از سردرگمی کاربر جلوگیری به عمل آید و کاربر با تبلیغ ارتباط خوبی برقرار کند. 

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

یکی از روش های بسیار مهم در دیجیتال مارکتینگ ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)  است. در این روش محتوای تبلیغات برای ایمیل کاربران ارسال می گردد و این مسئله باعث می شود تا کاربران از طریق ایمیل خود با کسب و کار و یا برند آشنا شوند. مطالعات نشان می دهند بیش از 20 درصد از مشتریان کسب و کارها از طریق ایمیل جذب می شوند. این مسئله در کشورهای آمریکایی و اروپایی که همگی دارای ایمیل هستند بسیار مهم است. با وجود این، شما نباید قدرت ایمیل مارکتینگ را در ایران نادیده بگیرید. با استفاده از ایمیل مارکتینگ می توان تحولات زیادی را در بازاریابی به وجود آورد.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

امروزه کس نیست که با بازاریابی شکبه های اجتماعی آشنایی نداشته باشد. یکی از شناخته شده ترین شبکه های اجتماعی در ایران اینستاگرام است که اخیرا رشد زیادی داشته است. اهمیت بازاریابی شبکه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ به حدی مهم است که موتور گوگل اعلام کرده است اگر کسب و کارهایی که دارای سایت هستند در این شبکه ها مشغول به فعالیت شوند موتور گوگل آنها را به عنوان یک بک لینک قوی برای سایت ها در نظر می گیرد. به همین دلیل، حضور در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، لینکداین و یوتیوب بسیار مهم است.

اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation)

به روش خودکار سازی دیجیتال مارکتینگ اتوماسیون بازاریابی گفته می شود. در این روش از نرم افزاری استفاده می شود تا تمامی کمپین ها و کارهای تبلیغاتی به صورت خودکار پیش روند. خودکارسازی تبلیغات مزایای زیادی دارد و باعث می شود مشتریان هدفمند زیادی وارد کسب و کار و برند شوند. امروزه، بسیاری از برندهای بزرگ و معتبر دنیا برای جذب مشتری از اتوماسیون بازاریابی استفاده می کنند. در این روش، تمامی کارها به صورت خودکار پیش می روند و بازاریابان وقت بیشتری دارند تا همه چیز را به صورت ریشه ای بازنگری کنند. 

روابط عمومی آنلاین (Online PR)

به طور کلی، مهم نیست که شما در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعال هستید و یا در حوزه بازاریابی آفلاین کار می کنید، باید بدانید روابط عمومی مثبت یکی از مواردی است که به رشد شما کمک می کند. در روابط عمومی آنلاین یک برند باید در هر پلتفرمی که مشتریانش حضور دارند، حضور پیدا کند و تلاش نماید چهره مثبتی از خود ایجاد کند. همچنین، روشی که یک برند در این پلتفرمها با مشتریان ارتباط می گیرد بسیار مهم است. به طور مثال، همواره به این موضوع تاکید ورزیده می شود کسانی که به عنوان ادمین اینستاگرام و یا شبکه های دیگر اجتماعی فعال هستند باید ارتباط مثبت و هدفمندی با مشتریان داشته باشند.

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

بازاریابی درونگرا روشی در دیجیتال مارکتینگ است که به دنبال برقراری رابطه بلندمدت با مشتری است. در این روش فروش محصولات به شیوه ای هدفمند صورت می گیرد. در واقع، در این روش در مشتری نیاز به وجود آورده می شود و سپس مشتری تصمیم می گیرد برای خرید به دنبال کسب و کار شما باشد. چیزی که در بازاریابی درونگرا به آن توجه می شود ایجاد حس خوشحالی در مشتری است. از لحاظ مالی حس خوشحالی باعث ترشح هورمون اندورفین در بدن می شود و همین امر سبب می شود فرد دست به عمل بزند.

بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing)

بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing)  روش دیگری  در دیجیتال مارکتینگ است که اشخاص ثالث باعث می شوند مشتری از برند شما خریداری کنید و در قبال این کار پولی را دریافت می کنند. این بازاریابی دقیقا بر اساس اهداف مالی شکل می گیرد و می تواند سود و درآمد زیادی را برای اشخاص ثالث در پی داشته باشد. در این روش خود برند درگیر فروش نمی شود و اشخاص دیگر مشتریان را برای آن کسب و کار می فرستند. این مسئله در بسیاری از کارها بسیار سودمند است و باید مورد توجه قرار گیرد.

بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)

امروزه تمامی افراد دارای موبایل هستند و همین امر سبب شده است مفهومی به نام بازاریابی موبایلی در دیجیتال مارکتینگ مطرح شود. برای بازاریابی موبایل از چندین کانال مانند اس ام اس، ایمیل، اپلیکیشن و روش های دیگر استفاده می شود تا آنها را وادار کند تا با برند تعامل داشته باشند. مطالعات نشان می دهند اگر بازاریابی موبایل به درستی صورت گیرد می تواند مشتریان برند را به میزان بسیار زیادی افزایش دهد. زیرا امروزه تمامی افراد در سراسر دنیا دارای گوشی موبایل هستند و باید از این درگاه برای معرفی برند به آنها استفاده کرد.

بازاریابی B2B

بازاریابی B2B  یکی از روش های بسیار مهم بازاریابی است که تقریبا نیمی از تعاملات بر اساس آن به وجود آمده است. در این روش دو تجارت و یا دو بیزینس برای دریافت کالا و خدمات با یکدیگر وارد معامله می شوند و مشتری خرده فروش در این نوع بازاریابی نقشی ندارد. به طور کلی، بازاریابی B2B  برای تمامی کسب و کارها مناسب نیست و نوع کالا، خدمات و ماهیت کسب و کار این روش را مشخص می کند. معمولا برندهای بزرگ که محصولات عمده زیادی را تولید می کنند ترجیح می دهند به جای کار کردن با مشتریان به صورت تکی خدمات و یا کالاهای خود را به یک تجارت دیگر تحویل دهند.

بازاریابی B2C 

بازاریابی B2C  روش دیگری در بازاریابی است که در این روش بر خلاف چیزی که در بالا به آنها اشاره کردیم کسب و کار به طور مستقیم با مشتری سروکار دارد. امروزه، بسیاری از کسب و کارهایی که در اطراف خود مشاهده می کنیم بر اساس این نوع بازاریابی شکل گرفته اند. به این کسب و کارها خرده فروش گفته می شود. زیرا به صورت مستقیم با مشتریان در تماس هستند.

کاربرد و مزایای دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای B2B و B2C 

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید مطرح ساختن این دو نوع بازاریابی در اینجا چه تاثیری بر دیجیتال مارکتینگ دارد. بهتر است بدانید هدف اصلی مارکینگ پیدا کردن مشتری هدف است. در واقع، شما در حال تلاش هستید تا بتوانید مشتریان کسب و کار را افزایش دهید و به یک برند شناخته شده تبدیل شود. اما در اینجا مسئله مهمی مطرح است. بهتر است بدانید قبل از هر اقدامی این موضوع را مشخص کنید کسب و کار شما باید بر روی بازاریابی B2C کار کند و یا بازاریابی B2B. زمانیکه این موضوع مشخص شود بهتر می توانید برای کمپین های تبلیغاتی برنامه ریزی کنید و این امر برند شما را در مسیر پیشرفت و رشد دائمی قرار می دهد.

بازاریابی محتوا

برای اینکه یک کسب و کار بتواند در کار خود موفق شود و مشتریان زیادی را جذب کند و یا حتی مشتریان قبلی خود را از دست ندهد، باید در امر معرفی محصول و یا خدمت مورد نظر خود روش‌های صحیح بازاریابی را به کار گیرد. امروزه یکی از بهترین روش‌ها برای رشد یک کسب و کار استفاده از بازاریابی محتوا در امر تبیین و معرفی آن کسب کار است. البته این نوع بازاریابی یک شیوه کاملا جدیدی نیست بلکه قدمت آن به 300 سال قبل بازمی‌گردد اما این اصطلاح جدیداً در امر بازاریابی کسب و کارها مورد استفاده قرار گرفته است.

بازاریابی محتوایی چیست؟

اگر جمله‌ای را برای مخاطبتان چندین بار تکرار کنید به احتمال زیاد او از کار شما کلافه خواهد شد و به شما اعتراض خواهد کرد. و چنانچه بخواهید محصول یا خدمتی را به مخاطبتان معرفی کنید به‌طوریکه او به آن محصول یا خدمت اشتیاق نشان دهد، باید هم در ذهن مخاطب بارها تکرار شود و هم به خوبی معرفی گردد. این امر در بازاریابی محتوا حاصل می‌شود. در واقع شما با این کار هم موضوع مورد نظر خود را در ذهن مخاطب تکرار می‌کنید و هم کسب و کار خود را به درستی معرفی کرده و به مخاطب این فرصت را می‌دهید که تصمیم بگیرد به کسب و کار شما ملحق شود و یا به عنوان مشتری، محصول شما را خریداری کند یا خیر.

شما محصول و خدمت مورد نظر خود را به‌طور کامل و جذاب به مخاطب معرفی کرده و او را از تمامی محاسن آن کاملاً آگاه می‌کنید. باید دقت داشته باشید که مطالب و محتوایی که تولید می‌کنید برای مخاطب مفید باشد و او بتواند به درستی ارزش و اهمیت موضوع مورد بحث را درک کند. 

فلسفه بازاریابی محتوا

فلسفه بازاریابی محتوا، تبیین صحیح و کامل یک محصول و یا یک کسب و کار برای کاربرانی است که به محتوای آن دسترسی دارند و آن را مطالعه می‌کنند. روش‌های متفاوتی برای بازاریابی وجود دارد اما مطمئناً این نوع بازاریابی روشی منطقی و صد در صد پرفایده در جذب مخاطبین و در نهایت تبدیل مخاطب به مشتری و در نتیجه ایجاد یک درآمدزایی کارآمد و هوشمندانه است. بازاریابی محتوایی اعم از حالت متنی (توضیحات داخل سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و کتاب که در سایت‌ها بارگذاری می‌شوند)، تصاویر، پادکست (فایل صوتی) و ویدیو می‌تواند بهترین معرف برای یک کسب و کار و یا یک محصول باشد که به مرور زمان و در درازمدت اثر بخشی آن بسیار بیشتر از سایر روشهای بازاریابی است.

تفاوت بازاریابی محتوایی با تبلیغات

حتماً تبلیغات مختلف از رسانه‌های مختلف را دیده‌اید. در تمامی این تبلیغات محصول و یا خدمت مورد نظر با تکرار زیاد و هیجان بالا برای مخاطب ارائه می‌شود. در این نوع بازاریابی‌ها یا اصلا از محاسن و معایب آن‌ها سخنی به میان نمی‌آید و یا اگر هم تبیینی صورت می‌گیرد بسیار ناچیز و محدود است. در حالیکه در بازاریابی محتوا با استفاده از تولید محتوای مفید و بیان تمامی محاسن و معایب یک کسب و کار، یک محصول و یا هر چیز دیگری که بنا داریم به مخاطب معرفی کنیم، این اجازه را به مخاطب می‌دهیم که در مورد انتخاب آن به تنهایی و با آگاهی کامل تصمیم بگیرد. یکی دیگر از تفاوت‌های تبلیغات با این نوع بازاریابی، هزینه انجام آن است؛ هزینه تبلیغات بسیار زیاد است در حالیکه با روش فوق هزینه کار کاهش می‌یابد.

ما دریافتیم برای هر کسب و کاری به بازاریابی محتوایی نیاز داریم چرا که از بهترین نوع بازاریابی است که می‌تواند با هزینه‌ای بسیار کمتر از تبلیغات، کسب و کار ما را به خوبی به مخاطبین معرفی و کاربران ما را به مشتری واقعی تبدیل کند. 

انواع بازاریابی محتوایی

همانطور که می دانیم بازاریابی محتوایی یکی از بهترین راه های بازاریابی برای یک کسب و کار است. اما باید توجه داشت که در این زمینه ما با انواع مختلفی از آن روبرو هستیم که استفاده از هر کدام می تواند ما را در پیشبرد اهدافمان در امر رونق دادن به کسب و کار، یاری رساند. ما در اینجا قصد داریم در مورد برخی از انواع بازاریابی محتوایی و کارایی هر کدام از آنها صحبت کنیم.

شبکه های اجتماعی

مطمئناً همه ما با شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، واتس ‌آپ، لینکداین و ... کار کردیم و هر روزه با آنها سروکار داریم. به‌عنوان مثال اگر بخواهیم در مورد علایق خود در اینستاگرام صحبت کنیم، لاجرم مطالبی را در مورد آن می ‌نویسیم و با دیگر کاربران به اشتراک می ‌گذاریم و یا اگر بخواهیم برای محصولات خود 
به دنبال مشتری بگردیم، باید در این شبکه ها، تمامی فوایدی را که محصولمان دارد معرفی کنیم و حتی با جذابیت بالا در مورد آن صحبت کنیم تا علاوه بر مجذوب شدن مخاطب، محصولات نیز به فروش برسند. تمامی این کارها به معنی بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی است. به عبارت دیگر ما محتوای ارزشمند و مفیدی را در شبکه های اجتماعی برای بالا بردن بازدیدهای مخاطبان از صفحات خود، تولید می‌ کنیم.

اینفوگرافیک

یکی دیگر از انواع بازاریابی محتوا استفاده از اینفوگرافیک است. اینفوگرافیک از دو کلمه تشکیل شده است: اطلاعات (information) و تصویر یا گرافیک (graphic)؛ که بیان‌کننده تصاویری گویا برای انتقال دادن اطلاعات به مخاطب است. با استفاده از آن می توان حجم زیادی از مطالب را که قصد داریم در مورد کسب و کار خود بیان کنیم، در قالب یک تصویر به مخاطب القا کنیم. از فواید آن می توان به القا مفاهیم فراوان و مفید در حجم کوچک اشاره کرد. 

بلاگ

وبلاگ می تواند در بالا رفتن بازدیدهای محصول شما، بیشترین تاثیر را داشته باشد چرا که هم با نوشتن مطالب ارزشمند و مفید برای مخاطبان در وبلاگ، سایت شما در گوگل بالا آمده و باعث می شود کاربران بیشتری از طریق جستجو در گوگل وبلاگ شما را ببینند و از فعالیت ‌های شما آگاهی پیدا کنند و هم دیگر سایت ‌ها به وبلاگ و مطالب آن اشاره خواهند کرد که با این کار کاربران خود را نیز به وبلاگ شما رجوع می ‌دهند و این نیز به معنای افزایش بازدیدهای کاربران از وبلاگ شما است. بنابراین وبلاگ به عنوان یکی از انواع بازاریابی محتوا می تواند مشتریان زیادی را به سمت کسب و کار شما جذب کند. البته در نوشتن مطالب یک وبلاگ باید با نظم و برنامه، از مطالب به روز و مفید در دوره‌ های روزانه استفاده کرد تا بتوان سئو سایت را بهبود بخشید. 

پادکست

از دیگر انواع بازاریابی محتوا پادکست ‌ها هستند. پادکست محتوای صوتی ضبط شده در مورد یک موضوع خاص است که می تواند برای گروه زیادی از افراد که فرصت و یا موقعیت خواندن مطالب مختلف در زمینه‌ های مورد علاقه خود را ندارند، بسیار مفید و کارآمد باشد. پادکست ‌ها می توانند حالت سریالی و یا غیر سریالی داشته باشند. مصاحبه ‌های مختلف که در مورد یک کسب و کار مفید، انجام و در سایت ‌ها قرار داده می شود مثالی از حالت غیر سریالی هستند.

ویدیو

اگر بخواهید در امر بازاریابی محتوا نسبت به دیگر رقبا عقب نمانید و بتوانید محتوای جذاب تری را به مخاطبان ارائه دهید، ناچاری از فیلم‌ های ویدئویی در مورد موضوع‌ های مختلف کسب و کار خود استفاده کنید. گاهی این ویدئوها می توانند بیشتر از هزار تصویر تأثیر داشته باشند. 

بنابراین انواع مختلفی از بازاریابی محتوایی وجود دارد که استفاده از آنها می تواند به افزایش مخاطبان و در نتیجه بالا رفتن آمار بازدیدها و تبدیل شدن مخاطبان به مشتری واقعی، کمک کند. در اینجا به برخی از آنها اشاره نمودیم که عبارتند از: شبکه های اجتماعی، اینفوگرافیک، بلاگ، پادکست‌ و ویدیو.

مزایای بازاریابی محتوایی

همانطور که همه می‌ دانیم بازاریابی محتوا از جمله روش ‌های موثر در رونق دادن به یک کسب و کار است و امروزه اکثر کسب و کارها به این سمت روی آوردند. اما قبل از وارد شدن به این مقوله باید به مزایای آن کاملاً آشنا شد. باید بدانیم که با انجام بازاریابی محتوا به چه اهدافی دست خواهیم یافت تا بتوانیم بهتر و با درایت بیشتری در این راه قدم برداریم. در ادامه به چند نمونه از مزایای بازاریابی محتوایی اشاره خواهیم کرد.

بهبود سئوی سایت

اولین مزیت، بهبود سئوی سایت است. همانطور که می ‌دانیم اکثر کاربران برای یافتن پاسخ سوالاتشان به موتور جستجوی گوگل مراجعه می ‌کنند. در این میان هر چقدر بتوانیم محتوای بهتر و مفیدتری را برای سایت خود بنویسیم و یا از دیگر روش های بازاریابی محتوایی در سایت‌ خود استفاده کنیم، کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت ما سپری می‌ کنند و چنانچه مطالب داخل سایت برای آنها مفید باشد، در جست ‌و جوی بعدی نیز به آن رجوع خواهند کرد. بنابراین سئوی سایت بهبود می ‌یابد و این امر در سایه محتوای قوی و مفیدی است که ما برای سایت خود تهیه کرده ‌ایم. در نتیجه بهبود سئوی سایت می ‌تواند یکی از مزایای بازاریابی محتوایی باشد.

بهبود خدمات مشتری

از آنجایی که بازاریابی محتوایی، برخلاف خیلی از انواع بازاریابی ‌ها، به تمام مشتریان خود اعم از مشتریان دائمی و مشتریان بالقوه این امکان را می ‌دهد که بتوانند از مطالب مفید و ارزشمند سایت بهره‌ برند، بنابراین می‌توان گفت در این نوع بازاریابی برای همه مشتریان ارزش قائل می ‌شوید و می‌ توانید به آنها کمک کنید تا سریع ‌تر و با اعتماد بیشتری هدف خود را دنبال کنند. هر چقدر بتوانید محتوای ارزشمندتری را در سایت خود تهیه کنید مشتری بیشتری را با اعتماد بیشتر به سمت سایت خود راهنمایی می‌ کنید و در نتیجه می ‌توانید با ارائه راهکارهای مناسب در حل مشکلات مشتریان تاثیرگذار باشید. بنابراین یکی از مزایای بازاریابی محتوایی می‌ تواند ایجاد یک رابطه‌ نزدیکتر با مشتری و ارائه خدمات بهتر به او باشد.

بهبود روابط عمومی

همانطور که قبلا بیان کردیم با ارائه محتوای ارزشمندتر و بهبود بخشیدن به سایت خود مشتریان بیشتری را می‌توان جذب کرد و چنانچه بتوان مطالب و محتواهای قدرتمندتر و در عین حال ساده‌تری را فراهم کنید، مشتریان بیشتر به محتواها و سایت شما اعتماد می‌کنند. این امر باعث می‌شود که بین شما و مشتریان، یک ارتباط مناسب برقرار شود و در نتیجه بهتر می ‌توان این روابط را گسترش داد. این گسترش روابط در سایه تولید محتوای جذاب تر و با کیفیت تر حاصل می ‌شود که می ‌توان از آن به عنوان یک مزیت برای بازاریابی محتوایی ذکر کرد.  

تبدیل سرنخ ‌ها (لید) به مشتری

سرنخ ‌ها مشتریان جدیدی هستند که هنوز به مشتری واقعی تبدیل نشدند اما اگر تعداد مشتریان غیر واقعی افزایش یابد، می‌ توان امیدوار بود که در آینده بتوان روی آنها حساب باز کرد و آنها را به مشتری واقعی تبدیل نمود. این که بتوان لیدها یا سرنخ ‌ها را به مشتری واقعی تبدیل کرد از مزایای بازاریابی محتوایی است که با ارائه بهترین محتواها در مورد یک محصول یا کسب و کار و در عین حال فراهم کردن یک بستر مناسب برای ایجاد رابطه ‌ای خوب میان شما و مشتری، تعداد سرنخ‌ ها را افزایش می ‌دهد و در بازه زمانی دراز مدت مانند یک قیف سرنخ‌ ها را به سمت خرید هدایت می‌ کند.

دانستیم که تولید محتوای قوی و مفید برای کاربران می ‌تواند ما را در امر بازاریابی محتوایی بیشتر موفق کند و باعث رونق بخشیدن به کسب و کار ما شود. در این مطالب سعی کردیم به ‌طور خلاصه برخی از مزایای بازاریابی محتوایی را بیان کنیم. مسلما مزایای آن بسیار بیشتر است اما ما در اینجا فقط به چند نمونه از آنها اشاره کردیم. همه‌ی این مزایا در سایه‌ تولید محتوای قدرتمند و در عین حال ساده و قابل فهم برای مشتریان حاصل می ‌شود. 

تبدیل سرنخ ‌ها (لید) به مشتری

وقتی در کسب و کار خود سعی می ‌کنیم افرادی را به ‌عنوان مشتری خود جذب کنیم، همیشه با چالش‌ های متفاوتی روبرو می ‌شویم. جذب مشتری، همیشه بزرگترین دغدغه‌ همه‌ صاحبان کسب و کار است و برای اینکه بتوانند از رقبای خوب پیشی بگیرند، از روش‌ های جدید و به ‌روز برای ارتقاء کسب و کار خود استفاده می‌ کنند. به افرادی که با کسب و کار و محصولات شما آشنا می ‌شوند و فعلاً هیچگونه تمایلی برای خرید محصولات و یا وارد شدن به جمع مشتریان شما را ندارند سرنخ یا لید می‌ گویند. برای اینکه بتوانید در کار خود به نتیجه‌ی مطلوب و نهایی برسید باید این سرنخ‌ ها را به مشتری واقعی تبدیل کنید. هرچه تعداد سرنخ‌ های بیشتری به مشتری واقعی تبدیل شوند میزان رشد در کسب و کار افزایش می ‌یابد. در اینجا قصد داریم برخی از لازمه‌ های تبدیل سرنخ‌ ها به مشتری واقعی را بیان کنیم و راهکارهای لازم برای رسیدن به آن را به ‌صورت مختصر مورد بررسی قرار دهیم.

مخاطب خود را شناسایی کنید

اولین قدم برای اینکه بتوانید سرنخ ‌ها را جذب و به مشتری تبدیل کنید، این است که بدانید برای چه مخاطبی قرار است محتوای مورد نظر را بنویسید. گاهی لازم است محتواها را برای گروهی که هیچ اطلاعاتی در مورد آن موضوع ندارند، تهیه کنید و یا برای افرادی که اطلاعات لازم را دارند ولی نیازمند دانستن بیشتر و دقیق تر در مورد آن موضوع هستند. وقتی مخاطب خود را شناختید راحت تر و بهتر می ‌توانید در مورد نیازهای او صحبت کنید و مطالبی را ارائه دهید که خواننده را مشتاق کند تا بیشتر در مورد آن مطالعه داشته باشد. اگر محتوای یک سایت طوری باشد که مشتری با مراجعه و خواندن آن دریابد که تناسبی با اهداف و کسب و کار او ندارد، فوراً سایت را ترک نموده و دیگر به آن رجوع نخواهد کرد. در واقع زمانی می ‌توان مشتری را نسبت به محتوای سایت خود وفادار کنیم که بتوانیم نیازهای مخاطب خود را شناسایی کرده و محتوایی متناسب با نیازهای او در سایت، قرار دهیم.

نقاط درد مخاطبان را شناسایی کنید

برای اینکه بتوان در چشم مشتریان بیشتر قابل اعتماد جلوه کرد، لازم است ابتدا درد آنها را شناخته و در متن محتوای خود این دردها را بیان کنیم تا مشتری احساس کند با ما هم درد است و ما از نیازهای او آگاهیم و در ادامه تلاش کنیم تا راهکارهای حل این مشکلات را نیز بیان کنیم. زمانی سرنخ‌ ها تبدیل به مشتری می ‌شوند که بتوانیم این حسن هم ‌دردی را در سرنخ ‌ها به ‌وجود آوریم. این مشکلات در سرنخ‌ ها می ‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. بنابراین لازم است همه‌ جنبه ‌های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم. به ‌عنوان مثال خیلی از مشتریان از لحاظ مالی با مشکلاتی مواجه هستند که ارائه یک محتوای هوشمند در سایت می ‌تواند خیال آنها را نسبت به این مشکل آسوده کند و چنانچه نتوان به این مقصود رسید، باعث می ‌شود دیگر مشتری به سایت او مراجعه نکند.

راهکار ارائه کنید

حال که نقاط درد و مشکلات مشتری را شناسایی کردیم، لازم است برای حل این مشکلات راهکارهای مناسب آن را نیز ارائه دهیم. چرا که با بیان مشکلات، این احساس هم ‌دردی را بین خود و مشتری به‌وجود آوردیم و اکنون مشتری منتظر است تا ببیند برای حل این مشکل باید چه کند. توجه داشته باشید راهکارهایی هم که ارائه می‌دهید باید قابلیت انجام شدن، داشته باشند و از مبالغه کردن و پیشنهاد راه ‌های غیر ممکن جداً خودداری کنید.

به ‌طور خلاصه برای اینکه بتوانید سرنخ‌ ها را تبدیل به مشتری واقعی کنید، باید چند نکته اساسی را مورد توجه قرار دهید. ابتدا مخاطبانتان را بشناسید و متناسب با آنها محتواهای مورد نیازشان را در سایت قرار دهید. در مرحله بعد ببینید که چه مشکلاتی می ‌تواند برای آنها وجود داشته باشد که بیان این موارد می‌تواند در ایجاد اعتماد بین شما و مشتری بسیار کارآمد باشد. و در نهایت با ارائه راهکارهای مناسب او را در رفع نیازش یاری رسانید. این موارد می‌ تواند در تبدیل کردن سرنخ ‌ها به مشتری بسیار موثر و مفید باشد.

اصول بازاریابی محتوایی

از بین همه انواع تجارت که در دنیا وجود دارد، بازاریابی محتوایی می تواند بهترین نوع آن باشد. در تعریف بازاریابی محتوایی می توان گفت که نوعی بدست آوردن مشتری برای فروش و یا ارائه خدمات است طوری که هرگز مشتری را وادار به خرید و یا پذیرفتن خدمات خود نمی کنیم بلکه با آگاه کردن مخاطب نسبت به محصول و یا خدمات خود، اجازه می دهیم بهترین تصمیم را بگیرد و ممکن است بهترین تصمیم او خرید محصولات ما باشد. در این مقاله می خواهیم در مورد اصول بازاریابی محتوایی مطالبی را ارائه دهیم که می تواند به شما در راه اندازی و موفقیت در کسب و کارتان یاری رساند. در زیر به برخی از این اصول اشاره خواهیم کرد.

مزیت ایجاد کنید

برای اینکه بتوانید اصول بازاریابی محتوایی را رعایت کنید باید نکات زیادی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال می توانید در بازاریابی خود مزیت های کسب و کارتان را شناسایی کرده و برای مخاطبان خود بیان کنید. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با مخاطبین خود گفت و گو کنید.
 • مخاطبین خود را با برند خود بیشتر آشنا کنید.
 • در مورد روش های مختلف ارتباط با مشتری بیشتر صحبت کنید.
 • در مورد اینکه مشتری می تواند سریع تر در مورد خرید و یا انتخاب خود تصمیم بگیرد، بیشتر تمرکز کنید. 
 • در مورد اینکه انتخاب مشتری در این روش نسبت به روش های دیگر بسیار به صرفه تر خواهد بود، صحبت کنید.
 • سرعت عمل داشته باشید

در هر کاری که باشید اگر سرعت عمل نداشته باشید هرگز به موفقیت نخواهید رسید. سرعت عمل به عنوان یکی از اصول بازاریابی محتوایی اثر بسیار زیادی بر فرایند رسیدن به هدف مورد نظر دارد. هرگز کار تولید محتوا را با کارهای دیگر ترکیب نکنید. همیشه تمرکز داشته باشید تا بتوانید زودتر به نتیجه مطلوب برسید. در بازاریابی محتوایی اگر کند عمل کنید، رقبای شما گوی سبقت را از شما خواهند ربود و تا چشم به هم بزنید می بینید که بسیاری از مخاطبان خود را از دست داده اید. 

برای محتوای خود منبع ذکر کنید

زمانی که محتوای سایت خود را تولید می کنید، بهتر است منابع آن را نیز ذکر کنید. این کار باعث می شود تا مخاطب نسبت به آنچه می خواند حس اعتماد بیشتری کسب کند. اما باید درنظر داشت که از منابع معتبر برای این کار استفاده کنید. برای پیدا کردن منابع معتبر می توان به نشریات، مجلات، کتابهای مختلف، شبکه های اجتماعی، تالارهای گفت و گو و مصاحبه هایی که با افراد معروف و سرشناس صورت گرفته است، مراجعه کرد. همچنین سایت ویکی پدیا نیز برای ارجاع مناسب است که تقریبا همه با آن آشنا هستند. بنابراین ذکر منابع می تواند به عنوان یکی از اصول بازاریابی محتوایی تأثیر به سزایی در اعتماد سازی محتوای شما داشته باشد. 

کنجکاوی مخاطب را ارضا کنید

در دنیایی که در آن زندگی می کنید همه چیز به توجه افراد بستگی دارد. اگر بتوان مخاطبان خود را متوجه محصولات و کسب و کار خود کنید، نیمی از راه را طی کرده اید. در یک مقاله و یا یک محتوای آموزشی باید تمام حرف خود را در مقدمه آن بیان کنید. اگر بتوانید کمتر از چند ثانیه مخاطب را به خودتان جذب کنید، می توانید امیدوار باشید که او به عنوان یک مشتری بعدها محصول شما را خریداری کند. برای اینکه بتوانید مخاطب را در کمترین زمان ممکن جذب محتوای خود کنید باید از تیترهای جذاب استفاده کنید. بنابراین لازم است تا حس کنجکاوی را در دیگران به وجود آورده و در متن محتوا این کنجکاوی به گرفتن جواب منجر شود. با فرستادن یک ایمیل جذاب، ایجاد یک تیزر تبلیغاتی جالب و ... می توانید این حس کنجکاوی را در مخاطب ایجاد کنید. اما توجه داشته باشید که باید به این حس احترام گذاشته و در متن محتوای خود تمام سوالات مخاطبان را پاسخ دهید. این یکی از اصول بازاریابی محتوایی است.

احساسات را برانگیزید

در هر تجارت و بازاری که هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که مخاطبان شما نیازهایی دارند که برآورده شدن این نیازها می تواند آنها را به مشتریان واقعی و همیشگی شما تبدیل کند. برای اینکه بتوانید نیازهای مخاطبان خود را به خوبی درک کنید باید علاقه مندی های آنها را بشناسید و این کار ممکن نیست مگر اینکه بتوانید احساسات مخاطبان خود را برانگیزید. 
از جمله این احساسات می توان به احساس لذت اشاره کرد. اگر مخاطبی در خرید خود احساس لذت کند، می توانید مطمئن باشید که باز هم آن مشتری را خواهید دید. گاهی اوقات ایجاد غرور در مشتریان می تواند باعث احساس خوبی شود که منجر به برقراری ارتباط آنها با شما می شود. همچنین می توان بر روی رنج و درد مخاطبان خود تمرکز و در آن مبالغه کرد طوری که رها شدن از این رنج مستلزم ارتباط با شما خواهد بود. بنابراین تحریک کردن احساسات مخاطبان به عنوان یکی از اصول بازاریابی محتوایی راه حل مناسبی برای جذب مخاطب و تبدیل مخاطبان به مشتریان واقعی است. 

مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ

با رشد استفاده از اینترنت و بالا رفتن انتظارات مشتریان از فروشندگان، هر روزه بر خواسته های مردم نسبت به کالاهایی که قصد خرید آن را دارند، افزوده می شود. از آنجایی که هیچ واسطه ای بین مشتری و فروشندگان در بازارهای اینترنتی وجود ندارد، غالباً خریداران به دنبال اطلاعات مناسب در مورد کالا و یا خدمات مورد نظر خود هستند. در اینجا اگر بتوان این اطلاعات را به خوبی در اختیار مشتریان قرار داد، جذب آنها افزایش می یابد. اینجا است که کانتنت مارکتینگ وارد عمل می شود و ما در این مقاله قصد داریم مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ را توضیح دهیم. 

هدف خود را مشخص کنید

ابتدا باید بدانید که برای چه کسانی و با چه هدفی می خواهید بازاریابی محتوایی داشته باشید. گاهی لازم است فقط برای سرگرمی تولید محتوا کنید و گاهی اوقات نیز هدف شما تولید محتوای آموزشی است. با توجه به هدف های خود می توانید محتوای خود را تنظیم کرده و مخاطبان خود را انتخاب کنید و در ارتقا سطح کیفی محتوای خود قدم بردارید. 

پرسونای خود را بشناسید

شناخت پرسونای خود به عنوان یکی از مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ به این معنی است که بتوانیم مشتریان خود را همانطور که هستند بشناسیم و سعی کنیم محتوا و محصولات خود را بر اساس سلیقه و توقعات آنها تنظیم کنیم. با این کار می توان به جذب مشتری و ایجاد یک رابطه مشترک و مفید امیدوار بود. 

استراتژی مخصوص کانتنت مارکتینگ را بچینید

استراتژی کانتنت مارکتینگ یک برنامه بلند مدت و حتی کوتاه مدت است که شرکت ها، صاحبان مشاغل و فروشندگان برای ترغیب خریداران و مشتریان و همچنین برای معرفی محصولات و خدمات خود بر اساس آن عمل می کنند. چنانچه بر اساس برنامه مشخص، کارها انجام شود می توان به اثرگذاری آن امیدوار بود.

کانال‌هایی را که می‌خواهید در آن‌ها فعال باشید مشخص کنید

یکی دیگر از مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ ارتباط با کانال های مختلف و ارائه محصولات و خدمات خود در آنها است. فعالیت در این کانال ها می تواند شما را به گروه های زیادی از مشتریان وصل کند و در نتیجه میزان فروش را افزایش دهد. اما قبل از هر کاری باید مشخص کرد که چه کانال هایی برای این منظور مناسب هستند. شما باید این کانال ها را شناسایی کرده و خود را به آنها متصل کنید.

یک تیم قوی بسازید

در کانتنت مارکتینگ داشتن یک تیم قوی برای انجام کارها بسیار ضروری است. در مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ باید بتوانید افراد متخصص در هر امری را استخدام کرده و آنها را به کار بگیرید. این افراد باید دارای تخصص های زیر باشند:
1- متخصص در تولید محتوا  2- ویراستار  3- متخصص امور سئو  4- مدیر محتوا  5- استراتژیست محتوا

ایده بپردازید!

هر شرکت و کسب و کاری بدون داشتن ایده خوب و خلاقانه ممکن است با شکست مواجه شود و برعکس داشتن ایده خوب منجر به رشد کسب و کارتان می شود. بنابراین سعی کنید در کار کانتنت مارکتینگ از ایده های جدید و کارآمد در جهت جذب مشتری استفاده کنید. 

یک تقویم محتوایی درست کنید

یکی دیگر از مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ داشتن یک تقویم محتوایی است. در واقع باید برای تولید محتوا و بارگذاری آن در سایت برنامه ریزی مشخصی داشته باشید. تمامی مراحل اجرا باید از قبل برنامه ریزی شده باشد و در یک تقویم همه این کارها لیست شود تا با توجه به آن بتوانیم مراحل انجام را ببینیم و در اجرای آن موفق باشیم. یک تقویم محتوایی خوب به ما کمک می کند تا بتوانیم شکاف های موجود در محتوای خود را بهتر بشناسیم و در رفع آن کوشا باشیم. 

بنویسید، عکس بگیرید و ویدیو بسازید

حال که تقویم محتوایی خود را آماده کردیم نوبت به آن می رسد تا با نوشتن محتوا و استفاده از تصاویری که خودمان تهیه کردیم و همچنین ساخت فایل های ویدئویی، تولید محتوای خود را شروع کنیم. استفاده از عکس و فیلم های ویدئویی می تواند محتوای شما را جذاب تر کند و متناسب با آن مشتریان بیشتری را به خود جلب نماید. 

محتوایتان را منتشر کنید و آن را ترویج دهید

از دیگر مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ انتشار محتوای تولیدی است. باید محتوای خود را در فضاهای مجازی، سایت ها و هر جای دیگر که لازم است ترویج دهید تا مخاطبان با محتواهای شما آشنا شوند. صرفاً انتشار آن نمی تواند مؤثر باشد بلکه بعد از انتشار باید راه های ترویج دادن آن را نیز به کار بست تا گستره فعالیت تان افزایش یابد.

کانتنت‌های خود را آنالیز کنید

همیشه بعد از تولید و انتشار یک محتوا باید اثرگذاری آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا در محتواهای بعدی نقص ها و مشکلات آن رفع شود. همچنین با تجزیه و تحلیل محتوا می توانید پی ببرید که مشتریان شما با چه کانتنت هایی بیشتر جذب کسب و کار شما خواهند شد. در واقع با این عمل خواهید توانست کیفیت محتوای خود را روز به روز ارتقا بخشیده و باعث رشد و شکوفایی آن شوید.
در این مقاله سعی کردیم خلاصه ای از مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ را بیان کنیم. گفتیم که اگر بخواهیم در کانتنت مارکتینگ به عنوان یکی از بهترین راه بازاریابی و جذب مشتری، موفق باشیم و بتوانیم محتواهای با کیفیت و اثرگذاری خلق کنیم، مراحل زیادی وجود دارد که رعایت و اجرای این مراحل امری ضروری است. هدف گذاری، شناخت پرسونای، داشتن استراتژی و چیدن آن، شناختن کانال ها و تعیین آنها برای انتشار محتوا، داشتن یک تیم قوی، ساختن یک تقویم محتوایی، درست کردن ویدئو و عکس در کنار محتوای متنی و انتشار آنها و در نهایت تحلیل محتواهای تولیدی از جمله این مراحل است. 

راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ

محتوا پادشاه است! این عبارتی است که همگی ما بارها آن را شنیده ایم و می دانیم که اهمیت محتوا به حدی زیاد است که سایت ها و یا شبکه های اجتماعی بی محتوا هرگز مورد توجه کاربران قرار نمی گیرند. با توجه به این موضوع که امروزه اینترنت به بخش جدایی ناپذیری از زندگی انسان ها تبدیل شده است، بسیاری از افراد و کسب و کارهایی که وارد دنیای اینترنت شده اند به دنبال راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ هستند. در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات بیشتری را در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

تحقیق کلمه‌ی کلیدی مناسب 

اگر می خواهید محتوای متنی تولید کنید، یکی از راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ تحقیق کلمه‌ی کلیدی مناسب است. برای این کار بهتر است متخصص سئو وارد عمل شود و با استفاده از ابزارهای مختلف کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنید. بهتر است بدانید همواره کلماتی که دارای بیشترین میزان جستجو هستند بهترین کلمات به شمار نمی آیند. گاهی بهتر است از کلماتی استفاده کنید که جستجو متوسطی دارند. 
با استفاده از این کلمات می توانید وزدتر در موتور گوگل رتبه بگیرید و به جایگاه مناسب برسید. همچنین، به این موضوع توجه داشته باشید صحبت با کارفرما و یا متخصصان آن حوزه می تواند ذهن شما را باز کند. به این موضوع توجه داشته باشید این اطلاعات به عنوان خوراک اولیه و یا راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ در نظر گرفته می شوند و هرگز نباید آن را کلمات کلیدی نهایی دانست.

فروش و حمایت از مشتری 

یکی دیگر از راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ فروش و حمایت از مشتری است. در واقع، تصور کنید شما در یکی از شبکه های اجتماعی دارای اکانت هستید و مشتری اقدام به خرید از شما می کند. اگر بتوانید محتوایی را که تولید می کنید در جهتی تولید کنید که حس خوشی را در مشتری به وجود بیاورد می توانید به نتایج قابل قبولی برسید. در این مسیر هرگز نباید از قدرت رنگ غافل شوید. تصاویر مناسب نقش بسیار مهمی در جذب مشتریان دارند.

 بررسی داده‌های تاریخی 

یکی از راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ که باید مد نظر قرار دهید توجه به داده های قبلی است. به طور مثال، اگر شما سایت دارید، بی شک گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار می دهند. اگر شما دارای اکانتی در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و یا لینکدین هستید، می توانید وارد داشبورد شوید و اطلاعات مرتبط با رفتار کاربران را مطالعه کنید. بر اساس این اطلاعات می توانید استراتژی های مناسبی را برای تولید محتوا در نظر بگیرید.

 پاسخ به پرسش‌های مشتریانِ آتی 

بسیاری از مشتریان بالقوه وارد سایت و یا شبکه های اجتماعی شما می شوند و بر اساس محتوایی که تولید کرده اید سوالاتی از شما می پرسند. این امر می تواند به عنوان راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ در نظر گرفته شود. بهتر است سوالات مشتریان خود را جمع آوری کنید و سپس به این موضوع توجه کنید سوالات آنها حول محور چه چیزی است. سپس بر اساس آنها محتوای متنی، ویدیویی و یا تصویری تهیه کنید. این امر نقش بسیار مهمی در موفقیت شما دارد. 

 تجربه‌های موفق مشتریان

مشتریان هر کسب و کار قلب تپنده آن کسب و کار هستند. در واقع، اگر مشتریان در یک کسب و کار حضور نداشته باشند، آن کسب و کار هرگز نمی تواند رشد کند و به جایگاه قابل قبولی برسد. شما باید از تجربه‌های موفق مشتریان به عنوان راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ استفاده کنید. به طور مثال، می توانید از مشتریان بخواهید نظر خود را در سایت ثبت کنند و یا مشتریان برتر را در سایت و یا شبکه های اجتماعی خود برجسته کنید. زمانی که کاربران با تجربه‌های موفق مشتریان آشنا می شوند اعتمادشان به کسب و کار شما بیشتر می شود و این امر بسیار ارزشمند است.

 اخبار صنعت 

در بسیاری از کسب و کارها اخبار صنعت می تواند به عنوان راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ در نظر گرفته شود. البته باید بدانید این بخش به ماهیت کسب و کار بستگی دارد و تمامی کسب و کارها نمی توانند از آن بهره ببرند. از اخبار صنعت می توانید برای ساخت کلیپ های طنز و پر معنی استفاده کنید. همچنین، می توانید به اخباری که در بخش صنعت پخش می شود توجه کنید و آنها را موضوع بحث خود در سایت و یا پلتفرم های اجتماعی قرار دهید. با این روش بی شک به موفقیت های زیادی دست پیدا خواهید کرد.

 گوگل آلرت 

شاید بتوان گفت گوگل آلرت یکی از راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ است که بسیاری از افراد آن را نادیده می گیرند. شما با استفاده از این قابلیت می توانید برای یک و یا چند کلمه کلیدی آلرت قرار دهید و زمانیکه در سطح وب محتوایی با آن کلمه کلیدی منتشر شد، سریعا از آن خبردار می شوید و از آن استفاده می کنید. این موضوع باعث می شود تا با خواندن محتواهای مختلف ایده های مختلفی از ساخت کانتنت در ذهن شما شکل بگیرد و این موضوع بسیار ارزشمند است.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

امروزه، کسی نیست که به اهمیت فعالیت در شبکه های اجتماعی پی نبرده باشد. برندهایی که در شبکه های اجتماعی حضور دارند می توانند با حضور در این فضاها مشتریان کسب و کار خود را به میزان زیادی گسترش دهند. در نظر گرفتن راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ می تواند در این مسیر به رشد شبکه های اجتماعی شما کمک کند. یکی از بهترین منابعی که می توانید با استفاده از آن کانتنت خود را بسازید بازبرخورد و یا همان فیدبکی است که از مشتریان در شبکه های اجتماعی بدست می آورید. این امر باعث می شود کسب و کار شما در مسیر درستی قرار گیرد.

 توجه به پاسخ‌ها و واکنش‌ها در وبلاگ‌های دیگر 

همواره به کسانی که در سطح وب مشغول به فعالیت هستند هشدار داده می شود تحلیل رقبای خود را دست کم نگیرند. این امر می تواند به عنوان راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ در نظر گرفته شود. یکی از روش ها که می تواند به شما کمک کند محتوای خود را غنی سازید توجه به پاسخ‌ها و واکنش‌ها در وبلاگ‌های دیگر است. شما باید زمان کافی را به این کار اختصاص دهید و محتوای وبلاگ های رقبای خود را مطالعه کنید. در نتیجه می توانید با واکنش های کاربران آشنا شوید و همین امر شما را در مسیر رسیدن به ایده های جذاب قرار می دهد.

 رصد کردن ایمیل‌ها

رصد کردن ایمیل‌ها از جمله راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ است. بهتر است ایمیل هایی را که مرتبط با حوزه کاری شماست مرور کنید و به این موضوع دقت کنید محتوای آنها به چه چیزی می پردازد. به طور کلی، امروزه ایمیل مارکتینگ به عنوان راهکاری موثر در جذب مشتری در نظر گرفته می شود. اما تمامی ایمیل ها موفق نمی شوند. بی شک، ایمیل هایی که حاوی محتواهای مناسب هستند می توانند مورد نظر کاربران قرار گیرند. با توجه به این موارد نباید ایمیل ها را کنار بگذارید.

 تماس‌های تلفنی 

تمامی کسب و کارها تماس‌های تلفنی را دریافت می کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تماس‌های تلفنی می توانند به عنوان راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ در نظر گرفته شوند. همواره این موضوع به تیم بازاریابی پیشنهاد می شود که ارتباط خود را با بخش فروش حفظ نماید. زیرا بخش فروش این تماس ها را دریافت می کند و در ارتباط مستقیم با مشتری قرار دارد. در نتیجه می تواند نیازهای مشتری را به خوبی بشناسد و سپس از آن به عنوان راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ استفاده نماید.

 بازیافت محتوای موجود 

بسیاری از افرادی که در حوزه وب مشغول به فعالیت هستند تصور می کنند با انتشار یک محتوا کار آنها به پایان می رسد. اما باید بدانید بازیافت محتوای موجود می تواند به عنوان راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ در نظر گرفته شود. برای اینکار بهتر است محتواهای قدیمی و پربازدید را بررسی نمایید و سپس آنها را آپدیت کنید. با آپدیت سازی می توانید به مزایای زیادی دست پیدا کنید. اولا دوباره این محتواها مورد توجه قرار می گیرند ( به طور مثال اگر مقاله ای را در وب سایت تان آپدیت کرده اید، ربات های گوگل آن را شناسایی می کنند و رتبه خوبی را به آن می دهند). دوما مخاطبان دوباره با آن محتوا تعامل پیدا می کنند.
 کتاب‌های الکترونیکی‌ یا مقالات طولانی‌تان را تقسیم کنید 

 برای مقالات وبلاگ خود آرشیو درست کنید 

شاید یکی از راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ این باشد که برای مقالات وبلاگ خود آرشیو درست کنید. این امر سبب می شود کاربران راحت تر به محتوای مختلف دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر، وجود آرشیو در هر سایت باعث می شود کاربران حس خوبی را تجربه کنند و تمامی محتوا را ملاحظه کنند. برای ایجاد آرشیو در وبلاگ توصیه می شود اتاق فکری متشکل از تیم بازاریابی، متخصص سئو و تیم فروش تشکیل شوند و با یکدیگر به تبادل ایده ها بپردازند.

 محتوایی همیشه سبز توسعه دهید 

یکی دیگر از مواردی که به عنوان راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ در نظر گرفته می شود این است که محتوایی همیشه سبز توسعه دهید. محتوای سبز به محتواهایی گفته می شود که نیاز به آپدیت کردن ندارند و اطلاعات آنها همیشه ثابت است. به طور مثال، اگر شما محتوایی را در مورد تاریخچه ساخت عطر انتشار دهید این تاریخچه همیشه ثابت است و هرگز تغییر نمی کند. با محتواهای سبز می توانید به تعامل هر چه بیشتر کاربران با سایت کمک کنید و ترافیک ثابتی را در سایت خود حفظ نمایید.

 مخاطبان جدیدی را هدف بگیرید 

از جمله راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ این است که بر نیازهای مخاطبان جدید تمرکز داشته باشید. به طور مثال، تصور کنید شما سایتی دارید که در حیطه فروش چمن مصنوعی فعال است. بخشی از سایت خود را به تولید محتوا در مورد چمن مصنوعی تراس اختصاص داده اید. اما بهتر است بدانید چمن مصنوعی در فضاهای دیگری نظیر حیاط نیز کاربرد دارد. با تولید محتوا در مورد چمن مصنوعی حیاط می توانید تعداد مشتریان خود را افزایش دهید و مشتریان جدیدی را به کسب و کار بیافزایید. این موضوع بسیار ارزشمند است و بی شک برند شما را به یک برند قوی تبدیل می کند.

تبلیغ محتوای تولید شده در شبکه‌‌های اجتماعی

از جمله مواردی که باید به عنوان راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ در نظر داشته باشید تبلیغ محتوای تولید شده در شبکه‌های اجتماعی است. به طور مثال، اگر سایت شما در زمینه فروش مکمل های ورزشی است و به تازگی محتوایی با این عنوان تولید کرده اید: پروتئین گیاهی بهتر است یا حیوانی؟! کاربران زیادی تمایل دارند آن را مطالعه کنند. بهتر است آن را در شبکه های اجتماعی خود گسترش دهید تا کاربران زیادی مطالعه کنند. از طرف دیگر،  گوگل اعلام کرده است حضور در شبکه های اجتماعی بک لینک قوی برای سایت ها در نظر گرفته می شود.

کانال درست را انتخاب کنید

بهتر است بدانید تمامی شبکه های اجتماعی برای شما مناسب نیستند. در زمانی که به دنبال راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ هستید باید از قبل کانال درست را انتخاب کنید. زمانی که کانال به درستی انتخاب شود، می توانید کاربران زیادی را جذب کنید و این امر به موفقیت برند شما کمک می کند.

در زمان‌های مناسب پست بگذارید

از راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ می توان به زمان مناسب برای گذاشتن پست اشاره کرد. اگر پست های خود را در زمان های مناسب نگذارید هرگز نمی توانید به موفقیت برسید. برای اینکار می توانید اکانت خود را با ابزارهای مختلف تحت بررسی قرار دهید. این ابزارها اطلاعات مناسبی را در این زمینه در اختیار شما قرار می دهند. 

از هشتگ استفاده کنید

در پایان موضوع راهکارهایی برای کشف ایده‌ کانتنت مارکتینگ باید به موضوع هشتگ گذاری اشاره کنیم. هشتگ گذاری باعث می شود مخاطبان راحتتر کسب و کار و برند شما را پیدا کنند. 

ابزارهای مورد نیاز برای راه ‌اندازی کمپین ‌های کانتنت مارکتینگ

در هر کسب و کاری که باشید حتماً به ابزارهای متنوعی برای رشد و موفقیت نیاز خواهید داشت. یکی از روش های ایجاد کسب و کار موفق کانتنت مارکتینگ یا تولید محتوا برای سایت ها است که برای دست یافتن به آن نیاز به ابزار مخصوص به آن خواهید داشت. در اینجا به طور مختصر در مورد ابزارهای مورد نیاز برای راه اندازی کمپین های کانتنت مارکتینگ و تاثیر گذاری آنها در ایجاد یک کسب و کار موفق، توضیح خواهیم داد. 

سیستم مدیریت محتوا (CMS)

اولین کاری که باید برای داشتن یک مارکتینگ مفید و قوی انجام داد، ایجاد یک محتوای مفید و کاربردی برای سایت یا وبلاگ است. اما کار به اینجا ختم نمی‌شود و بعد از تولید محتوا، باید آنها را مدیریت کرد و چنانچه نیاز به ویرایش داشته باشند باید تغییرات لازم را در آنها اعمال نمود. در نهایت بعد از تمامی این مراحل می‌توان محتوای خود را انتشار داد. برای این کار می توان از سامانه های مدیریت محتوا که تحت وب قرار دارند استفاده کرد. با استفاده از این ابزار می‌توان زمان انتشار محتوا را نیز مشخص نمود و یا حتی مخاطبین خاصی را برای محتوای خود در نظر گرفت. 

نرم ‌افزارهای مدیریت پروژه:

همانطور که در پاراگراف قبل ذکر کردیم، برای مدیریت محتوای سایت خود نیاز به نرم افزارهایی است که بتوانند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری رسانند و در ضمن بتوانند مسئولیت های افراد در هر بخش از پروژه را تعیین کنند. این نرم افزارها به عنوان ابزارهای مورد نیاز برای راه اندازی کمپین های کانتنت مارکتینگ، لازمه ی هر وب سایتی است. برای پیشرفت در کار خود باید از این ابزار به نحو احسن و در جای مناسب خود استفاده نمود. چند نمونه از این نرم افزارها عبارتند از: ترللو (Trello)، تسکولو (Taskulu)، ژیرا (Jira) و ... .

ابزار تجزیه و تحلیل:

امروزه برای بهینه سازی محتوای یک سایت و جذب مشتری از طریق آن، نیازمند تجزیه و تحلیل داده ها و برنامه ریزی برای بهبود محتوای خود هستید. برای این منظور می توان از ابزارهای تجزیه و تحلیل که برخی از آنها به صورت رایگان نیز در اختیار شما قرار دارند، استفاده کرد. این ابزارها به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید محتوای مناسبی در جهت افزایش ترافیک ارگانیک و بهبود در موتور جست و جو گوگل، داشته باشید. برخی از این ابزارها عبارتند از: ابزار آنالیز محتوای Clear Scope، ابزار Cognitive SEO، ابزار تجزیه و تحلیل محتوای  Ryte، Yoast SEO، Inspectlet و ... .

نرم ‌افزارهای طراحی

برای تولید یک محتوای مفید و جذاب، لازم است از تمامی امکانات موجود برای تولید و ویرایش محتوای خود استفاده کنید. برای این منظور می‌توان از نرم افزارهای مربوطه استفاده کرد. می دانیم که انواع مختلفی از محتوا وجود دارند که برای جذاب تر کردن موضوع مورد استفاده قرار می گیرند مانند محتوای متنی، صوتی، تصویری و ویدئویی. برای تولید هر یک از این محتواها به نرم افزارهای متناسب با آن نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال برای تولید محتوای متنی می توان از ورد یا Open Office Writer استفاده نمود. همچنین برای تولید تصاویر، فتوشاپ یا Adobe InDesign می توانند مناسب باشند. افتر افکت و بلندر نیز برای تولید محتوای ویدئویی بسیار کارآمد و مفید هستند. البته نرم افزارهای زیادی برای این کار وجود دارند که استفاده از هر یک از آنها در شرایط مختلف می تواند در تولید محتویات جذاب به ما کمک کنند.

بنابراین برای اینکه بتوان در یک بازاریابی محتوایی پیروز شد، لازم است از ابزارهای مورد نیاز برای راه اندازی کمپین های کانتنت مارکتینگ به نحو احسن استفاده نمود. این ابزارها می توانند در مدیریت پروژه ها به ما کمک کنند. همچنین محتویات سایت ما را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و در افزایش بازدید های سایت موثر باشند.

چطور افراد بیشتری را به اشتراک‌ گذاری محتوای خود ترغیب کنید؟

چنانچه قصد موفقیت در یک کسب و کار را در سر می‌ پرورانید و به دنبال دیده شدن در فضاهای مجازی هستید، باید بتوانید علاوه بر تولید محتوای مفید و مؤثر، دیگران را نیز ترغیب کنید تا مطالب و محتواهای شما را در سایت و شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند. برای این کار لازم است روش های ترغیب بیشتر افراد، برای به اشتراک گذاشتن محتوایتان را به خوبی یاد بگیرید. استفاده از مسئله احساسات مخاطبان می تواند بسیار تاثیر گذار باشد به عنوان مثال اگر مخاطبی با محتوای شما احساس خوبی بدست آورد، یقیناً شما را دنبال و دیگران را نیز به سمت شما ترغیب خواهد کرد و مسلما در محتواهای خود نیز از آنها استفاده خواهد کرد. در ادامه به برخی از راهکارهای مفیدی اشاره خواهیم کرد که می تواند در یافتن اینکه شما چطور افراد بیشتری را به اشتراک گذاری محتوای خود ترغیب کنید، کمک کند.

1. اتخاذ رویکردی راهبردی در مورد پلاگین ‌های اجتماعی

شما باید از همه‌ ی ظرفیت های موجود در اینترنت استفاده کنید تا بتوانید بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارید. استفاده از قابلیت به اشتراک گذاری در سایت و یا صفحات خود در شبکه های اجتماعی می تواند باعث نزدیک تر شدن به مخاطب و در نهایت ایجاد ارتباطی موثر بین شما و مخاطبانتان، گردد. همچنین می توان از آیکن اشتراک گذاری نیز استفاده کرد. با این کار مخاطبانتان را ترغیب می کنید که محتوای خود را با شما به اشتراک بگذارند.

2. اشتراک‌ گذاری محتوای حساس به زمان

چنانچه قصد بارگذاری محتوا در سایت یا شبکه های اجتماعی دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که زمان های خاصی هستند که مخاطب بیشترین حضور در اینترنت و مخصوصاً شبکه های اجتماعی را دارد. اگر بتوانید این زمان های حساس را شناسایی کنید (که به تجربه حاصل می شود) و محتوای خود را در این زمان ها بارگذاری کنید، قطعاً آمار بازدیدهای مخاطبان از محتوای شما افزایش می یابد. یکی از روش های تشخیص آن، توجه به آمار پاسخ دهی مخاطبان به محتواهای شما است؛ هر چه میزان پاسخ دادن مخاطبان در زمان خاصی افزایش باید نشان دهنده حضور بیشتر مخاطبان در آن زمان خاص است.

3. سنجش اثربخشی محتوای اشتراک گذاری‌ شده

برای اینکه محتواهای خود را محک بزنید باید آنها را مورد ارزیابی قرار دهید تا میزان اثربخشی محتوا در جذب مشتری برای شما مشخص شود. هر محتوایی که تولید شود نمی تواند باعث ایجاد یک رابطه مفید بین شما و مخاطبانتان شود. گاهی از دید خود تصور می کنید که صاحب محتواهای بی نقص و جذابی هستید و حال آنکه در واقعیت اینگونه نیست. محتواها باید با روش های خاصی ارزیابی شوند و مورد سنجش قرار گیرند تا در نهایت بتوان به محتواهایی دست یافت که در جذب مشتری بیشترین تاثیر را داشته باشند.

4. مشوق‌ هایی برای درگیرسازی

اگر بخواهید مطالب و محتواهای شما در سایت و شبکه های اجتماعی بیشتر دیده شود و این دیده شدن فرآیند صعودی داشته باشد، باید بتوانید مشوق های مختلف و کارآمدی برای مخاطبانتان در نظر بگیرید. به عنوان مثال مسابقه طراحی کنید و مخاطبان را تشویق به شرکت در آن کنید و با قرعه کشی و اعلام کردن برنده، هدایایی برای آنها در نظر بگیرید. این کار می تواند مخاطبان را درگیر کرده و این درگیر شدن باعث ایجاد یک رابطه موثر بین شما و مخاطبان گردد و در نتیجه ترغیب خواهند شد تا محتواهای خود را به اشتراک بگذارند و باعث بالا رفتن آمار بازدیدهای سایت و یا صفحات شما در شبکه های اجتماعی شوند. 

به طور خلاصه برای رشد و موفقیت در یک کسب و کار باید راه های مناسب جذب مشتری را بشناسیم و به کار ببندیم. از جمله راهکارهای مفید، ترغیب افراد بیشتر برای به اشتراک گذاشتن محتواهای خود، می باشد. برای این منظور نیز باید روش های خلاقانه ای را به کار بگیریم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد که در اینجا به عنوان نمونه به برخی از آنها اشاره کردیم.
 

اهمیت استفاده از بازاریابی دیجیتال

بهتر است بدانید اهمیت استفاده از بازاریابی دیجیتال به حدی مهم است که امروزه بدون آن نمی توانید به موفقیت برسید. در واقع، امروزه مطالعات نشان می دهند تقریبا تمامی افراد قبل از آنکه برای خرید کالا و یا خدمات اقدام کنند وارد دنیای اینترنت می شوند. بنابراین اگر کسب و کارها در این فضا حضور داشته باشند در همان ابتدا مشتریان را جذب می کنند.

وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مدیری دیجیتال مارکتینگ وظایف زیادی دارد که برخی از آنها بدین شرح هستند:

 • مدیریت کمپین های تبلیغاتی 
 • مشخص کردن روند تولید محتوا 
 • همکاری نزدیک با تیم سئو برای تعیین استراتژی های کاری

دیجیتال مارکتینگ یکی از مفاهیم تازه ای است که پس از همه گیری استفاده از اینترنت در میان عموم رواج یافت. یعنی صاحبان کسب و کار تصمیم گرفتند با استفاده از ابزارهای الکترونیکی که در دست افراد وجود داشت اقدام به جذب مشتری برای کالا و خدمات خود بکنند. امروزه، این مفهوم به یکی از مهمترین ابزارها در بازار تبلیغات تبدیل شده است و تقریبا تمامی شرکت های حرفه ای در سراسر دنیا دارای تیم دیجیتال مارکتنیگ هستند.
 

Image


انواع دیجیتال مارکتینگ

یکی از مهمترین سوالاتی که در این حوزه پرسیده می شود این است که انواع دیجیتال مارکتینگ کدامند؟! همانطور که می دانید تبلیغات جایگاه ویژه ای در دیده شدن کسب و کار دارد و اگر کسب و کاری به این موضوع اهمیت ندهد مشتریان بالقوه هرگز او را نمی شناسند. با توجه به این موضوع که امروزه اینترنت به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شده است، از این ابزار می توان برای تبلیغات استفاده کرد و کسب و کارها را در معرض دید مشتریان قرار داد. بهتر بدانید که در این حوزه دو نوع تبلیغات وجود دارند: تبلیغات آنلاین و تبلیغات آفلاین!
ابتدا شما را با تبلیغات آنلاین آشنا می کنیم! تبلیغات آنلاین یکی از پر طرفدارترین تبلیغات در سراسر دنیاست. دلیل اصلی آن این است که کاربران می توانند با استفاده از گوشی و یا تبلت خود در هر جای این دنیا که هستند وارد سایت و پلت فرم های مختلف شوند و اگر شما با این حوزه آشنایی داشته باشید می توانید در دید مشتریانتان قرار گیرد. این نوع تبلیغات محدود به هیچ شرایط و ساعت خاصی نیست و همین امر سبب شده است که مورد توجه قرار گیرد. تبلیغات آنلاین شامل بهینه سازی سایت، استفاده از پلت فورم های اجتماعی مانند اینستاگرام، رپورتاژها و کمپین های ایمیلی می شود. 
تبلیغات آفلاین یکی دیگر از انواع دیجیتال مارکتینگ است که می تواند به دیده شدن کسب و کار شما کمک می کند. این نوع تبلیغات شامل تیزرهای تبلیغاتی در تلویزیون و یا رادیو است که معمولا در میان برنامه های پر طرفدار نشان داده می شود. در نتیجه، برند شما در ذهن مشتریان نقش می بندد و هر زمان که به کالا و یا خدمات نیاز دارد ناخودآگاه نام برند شما را به یاد می آورد. کمپانی هایی مانند پپسی نمونه های قدرتمندی هستند که توانسته اند از تبلیغات آفلاین سود ببرند.
 

Image

 

سایت دیجیتال مارکتینگ

از اواخر دهه 90 و ورود به سال 2000 گوگل به عنوان ابزار قدرتمندی برای جستجو در اختیار افراد قرار گرفت و توانست تحولات عظیمی را در ساختار زندگی و کسب و کارها به وجود بیاورد. امروزه، این مفهوم به قدری در حوزه دیجیتال مارکتینگ مهم شده است که سایت دیجیتال مارکتینگ یکی از مواردی است که تقریبا تمامی صاحبان کسب و کارها به دنبال آن هستند. البته باید بدانید که گوگل تنها موتور جستجو نیست و موتورهای جستجو دیگری مانند بینگ، یاهو، Ask.com، Baidu و wolframapha برای جستجو مورد استفاده قرار می گیرند. اما باتوجه به این موضوع که گوگل شناخته ترین موتور جستجو است، در این مطلب گوگل را مد نظر خود قرار می دهیم. 
بهتر است بدانید که سالیانه 2 تریلیون جستجو در موتور جستجو گوگل صورت می گیرد؟! این امر به چه معناست؟! این امر بدین معناست که از سایت می توان به عنوان ابزاری قوی برای دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات آنلاین استفاده کرد. شما می توانید با توجه به نوع خدماتی که کسب و کارتان ارائه می دهد کلمه کلیدی را که می خواهید در آن رشد کنید پیدا کنید. سپس با توجه به الگوریتم های گوگل کسب و کار خودتان را در معرض دید مشتریان بالقوه قرار دهید. نمونه بارز آن سایت آمازون است. 
به طور مثال تصور کنید که شما می خواهید تی شرت بخرید و در گوگل کلمه تی شرت را سرچ می کنید. سایت آمازون یکی از سایت هایی است که برای شما نشان داده می شود ( البته اگر به انگلیسی سرچ کنید). در نتیجه اگر هدف شما خرید باشد می توانید وارد این سایت شوید و اگر آن سایت با توجه به نیازهای شما طراحی شده باشد شما تی شرت خود را سفارش می دهید. سایت برای اینکه در معرض دید کاربران قرار گیرد به سئو نیاز دارد و این موضوع یکی از مسائل بسیار مهم در حوزه تبلیغات آنلاین است.
 

Image

 

شرکت دیجیتال مارکتینگ

امروزه زیاد در این مورد شنیده ایم که دیجیتال مارکتینگ سود زیادی را به همراه دارد و همین امر سبب می شود که بسیاری از افراد به دنبال راه اندازی شرکت دیجیتال مارکتینگ باشند! این ایده می تواند بسیار جذاب باشد، اما باید به موارد مختلفی توجه کرد تا بتوان نتیجه مورد نظر را از آن بدست آورد. بر خلاف باور اشتباه که بسیاری از افراد فکر می کنند چون با فضاهایی مانند اینستاگرام آشنایی دارند می توانند وارد این حوزه شوند باید بدانید راه اندازی شرکت دیجیتال مارکتینگ چیزی فراتر از اینستاگرام است و شما باید با علم اینکار آشنایی داشته باشید!
وقتی صحبت از علم در این حوزه می شود بدین معنا نیست که شما باید در تمامی حوزه ها قدرتمند باشید، بلکه این امر بدین معناست که شما باید دقیقا با مفهوم این حوزه آشنا باشید و با افراد متخصص در این حوزه ارتباط بگیرید. بهتر است بدانید که این حوزه نیازمند کار تیمی است و شما هرگز به تنهایی نمی توانید موفق باشید. اعضای تیم شما باید هر کدام در یک حوزه فعالیت داشته باشند. دیجیتال مارکتینگ شامل حوزه های متفاوتی از جمله سایت، پلت فورم های اجتماعی، رپورتاژ و ایمیل مارکتینگ می شود. یکی از مواردی که بسیاری از شرکت های فعال در این حوزه به آن توجهی ندارند محتوا نویسی مناسب است. 
محتوا نویسی بخشی از این حوزه است که در تمامی قسمت های سایت، تبلیغ در فضاهای اجتماعی و رپورتاژ کاربرد دارد. به همین دلیل کسانی که می خواهند در این حوزه موفق باشند باید به این موضوع توجه کنند و با استفاده از محتواهای مناسب نظر مشتریان را به سوی خود جلب کنند. توصیه می شود کسانی که می خواهند این شرکت را راه اندازی کنند از افراد متخصص در این زمینه مشورت بگیرند تا بتوانند بر طبق اصول پیش بروند و درآمد خود را افزایش دهند.
 

Image

دوره دیجیتال مارکتینگ

آیا می خواهید وارد حوزه کاری دیجیتال مارکتینگ شوید؟! آیا جذابیت های این حوزه شما را اغوا کرده است و آن را با توانایی های خود یکسان می دانید؟! در نتیجه گذراندن دوره دیجیتال مارکتینگ یکی از مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید تا بتوانید در این حوزه موفق شوید. در این دوره شما با این حوزه آشنا نمی شوید، بلکه می توانید تصمیم گیری کنید آیا این حوزه با توانمندی های شما همخوانی دارد یا خیر! همین امر سبب می شود قدم های بعدی را با شناخت بیشتر بردارید و بتوانید برای آینده خود تصمیمات لازم را اتخاذ کنید. 
در این دوره شما با روش های مختلف تبلیغات آنلاین و آفلاین آشنا می شوید. یکی از مواردی که در این روند مورد توجه قرار می گیرد ساخت تیزرهای تبلیغاتی است. همچنین، شما می آموزید که چگونه پست های اینستاگرام و یا پلت فورم های دیگر را طراحی کنید تا بتوانید بر مخاطب خود اثر بگذارید و او را جذب کنید. به همین دلیل کسانی که وارد این حوزه می شوند باید ذوق هنری داشته باشند تا بتوانند به شیوه ای هنرمندانه بر مخاطب خود اثر بگذارند و او را ترغیب به کسب و کاری بکنند. 
یکی از مواردی که بهتر است قبل از شرکت در دوره دیجیتال مارکتینگ به آن توجه داشته باشید این است که شما در این دوره ها با مفاهیم آشنا می شوید. یعنی موفقیت در این حوزه با شرکت در این دوره ها حاصل نمی شود. اگر شما می خواهید رسما وارد این حوزه شوید باید تمرین و ممارست داشته باشید. همچنین، توصیه می شود به عنوان کارآموز با شرکت هایی که در این حوزه کار می کنند همکاری داشته باشید تا بتوانید تجربه خود را افزایش دهید. در کنار این موارد، دائما باید مقالات جدید را مطالعه کنید. این موارد به شما کمک می کنند بتوانید در این حوزه موفق عمل کنید.
 

Image

 

آژانس دیجیتال مارکتینگ

آیا شما برای کسب و کار خود به دنبال شرکت معتبری هستید تا کار تبلیغات خود را به آن بسپارید؟! آیا می خواهید به زودی به برندی معتبر در میان مشتریان خود تبدیل شوید؟! آیا شما به دنبال برندسازی هستید؟! تمامی این موارد زمانی حاصل می شوند که شما با افراد متخصص در زمینه دیجیتال مارکتینگ ارتباط داشته باشید. به همین دلیل جای تعجب نیست که بسیاری از کسب و کارها به دنبال آژانس دیجیتال مارکتینگ هستند و می خواهند به رونق کسب و کار خود کمک کنند! اگر شما به دنبال این آژانس ها هستید، باید موارد متعددی را در نظر داشته باشید تا بتوانید به موفقیت برسید. 
اولین و مهمترین نکته ای که در زمان انتخاب این آژانس ها باید آن را مد نظر داشته باشید اعتبار آن آژانس است. شما باید به این موضوع دقت کنید که آیا شرکتی که می خواهید کار تبلیغات شما را انجام دهد دارای مجوزهای لازم برای کسب و کار است یا خیر! این موضوع به شما کمک می کند تا راحت تر به آن اعتماد کنید. یکی دیگر از مواردی که در انتخاب این آژانس باید آن را مد نظر خود قرار دهید نمونه کارهای شرکت است.
این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا شما می توانید متوجه شوید آیا الگوی کاری آنها با آنچه در ذهن شماست همخوانی دارد یا خیر! اغلب آژانس های معتبر دارای کارنامه کاری زیادی هستند و شما می توانید درخواست داشته باشید تا آن نمونه کارها را مشاهده کنید. در پایان، اگر تصمیم گرفتید کار دیجیتال مارکتینگ خود را به شرکتی بسپارید، باید آن شرکت را با چهار چوب ذهنی خود آشنا کنید و این موضوع در تضمین رضایت شما اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل باید جلسات متعددی با آن شرکت داشته باشید و نظرات و دیدگاه های خود را بیان کنید و با همراهی یکدیگر آن دیدگاه ها را صیقل دهید و وارد حوزه تبلیغات کنید.
 

Image

 

مقاله دیجیتال مارکتینگ

یکی از مواردی که سبب شده است حوزه دیجیتال مارکتینگ مورد توجه قرار گیرد پویایی آن است. شما هرگز نمی توانید بگویید که در این حوزه به جایی رسیده اید و دیگر نیازی به تحقیق و جستجو ندارید. با توجه به این موضوع که این حوزه در فضای آنلاین صورت می گیرد و در این فضاها الگوریتم ها دائما در حال تغییر هستند شما باید تلاش کنید تا با مطالعه انواع مقاله دیجیتال مارکتینگ سواد خود را در این حوزه به روز نگه دارید تا بتوانید موفقیت خود را تضمین کنید. یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید زبان انگلیسی است. با توجه به این موضوع که تمامی مقالات این حوزه به زبان انگلیسی نوشته می شوند، اگر می خواهید مقالات را دسته اول مطالعه کنید باید زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. همچنین، می توانید به وب سایت های معتبر ایرانی که این مقالات را ترجمه می کنند مراجعه کنید!
یکی از وب سایت های معتبری که شما می توانید برای مطالعه مقاله دیجیتال مارکتینگ به آن اعتماد داشته باشید سایت انگلیسی موز است. این سایت همواره اطلاعات به روزی را در این حوزه بارگذاری می کند و به افراد فعال در این حوزه کمک می کند تا طبق علم روز پیش بروند و در کار خود موفق باشند. این مقالات در حوزه های متفاوتی هستند و شما باید ابتدا حوزه کاری خود را مشخص کنید و پس از آن مقالات مرتبط را مطالعه نمایید. 
یکی از ویژگی های بسیار مهم کاری در قرن بیست و یکم تخصصی شدن کارهاست. دیگر مانند گذشته یک فرد نمی تواند در تمامی حوزه ها فعالیت داشته باشد. این قاعده در این حوزه نیز وجود دارد. به همین دلیل برای موفقیت شما باید کار خود را محدود و تخصصی کنید و با تمرکز بر آن و خواندن مطالب به روز موفقیت خود را تضمین نمایید.
 

Image

 

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

وقتی صحبت از دیجیتال مارکتینگ می شود اغلب همه افراد به یاد تبلیغات در اینستاگرام می افتند. درست است که اینستاگرام بخشی از تبلیغات آنلاین است، اما تمامی این مفهوم در اینستاگرام محدود نمی شود. هر ابزاری که با اینترنت سر و کار داشته باشد می تواند به عنوان بخشی از این حوزه در نظر گرفته شود. بنابراین، همانطور که می دانید اگر بخواهیم به انواع دیجیتال مارکتینگ اشاره کنیم می توانیم به فضای وب، موتور جستجوی گوگل، پلت فورم های مختلفی مانند تلگرام و اینستاگرام، ایمیل و رپورتاژ اشاره نماییم. هر یک از این موارد جایگاه ویژه ای در تبلیغات آنلاین دارند و به دیده شدن کسب و کار شما کمک می کنند. 
شاید بتوان گفت یکی از مهمترین مسائلی که در تبلیغات آنلاین باید به آن توجه شود موتور جستجوی گوگل است. گوگل ابزار بسیار قدرتمندی است که کاربران زیادی در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند. در نتیجه، اگر از این موتور جستجو به خوبی استفاده شود می توان آن را به بستر پر سودی برای تبلیغات آنلاین تبدیل کرد. یکی از مواردی که به شما کمک می کند کسب و کار خود را در گوگل به مشتریان نشان دهید سئو است. در واقع، شما با بهینه سازی سایت خود آن را به رتبه اول گوگل، جایی که در دید مشتریان قرار می گیرید، انتقال می دهید. بررسی های آماری نشان می دهند اگر سئو سایت به طور دقیق صورت گیرد نقش بسیار موثری در رشد کسب و کار دارد و می تواند سبب شود آن کسب و کار به یک برند حرفه ای تبدیل شود.
در کنار گوگل استفاده از پلت فورم های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام یکی از مواردی است که باید جدی شود. بسیاری از کاربران برای جستجوی کالا و خدمات مورد نیاز خود به این پلت فورم ها اعتماد می کنند و اگر کسب و کار شما در این فضاها وجود داشته باشد، بی شک در معرض دید مشتریان قرار می گیرد!

21950 بازدید
برای مشاهده ویدیوهای آموزشی بیشتر روی دکمه مقابل کلیک کنید
کلیک کنید