طراحی پورتال سازمانی

طراحی پورتال سازمانی

برآورد هزینه طراحی پورتال سازمانی

پورتال سازمانی یک سیستم نرم افزاری جامع است که برای مدیریت ارتباطات و اطلاعات سازمانی طراحی شده است. پرتال سازمانی به کاربران امکان می دهد تا به اطلاعات و منابع سازمانی دسترسی داشته باشند، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و کارهای خود را انجام دهند.

پرتال سازمانی چیست؟

پرتال سازمانی یک سیستم نرم افزاری جامع است که برای مدیریت ارتباطات و اطلاعات سازمانی طراحی شده است پرتال سازمانی به کاربران امکان می دهد تا به اطلاعات و منابع سازمانی دسترسی داشته باشند، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و کارهای خود را انجام دهند.

پرتال سازمانی از یک سری صفحات وب تشکیل شده است که به یکدیگر مرتبط هستند. این صفحات وب می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • صفحات اطلاعات: این صفحات اطلاعات سازمانی مانند اخبار، گزارش ها، اسناد و دستورالعمل ها را ارائه می دهند.
 • صفحات خدمات: این صفحات خدمات سازمانی مانند فرم های درخواست، رزرو منابع و پرداخت صورتحساب را ارائه می دهند.
 • صفحات مشارکت: این صفحات امکان ارتباطات و همکاری بین کاربران را فراهم می کنند.
پرتال سازمانی چیست؟

مزایای پورتال سازمانی

پرتال سازمانی یک سیستم نرم افزاری جامع است که برای مدیریت ارتباطات و اطلاعات سازمانی توسط یک شرکت طراحی پورتال ساخت، توسعه و نگهداری میشود. پورتال های سازمانی می توانند مزایای متعددی برای سازمان ها :داشته باشند، از جمله

  غایت از این پست این مطلب در ایران سایت نگاهی به واژه طراحی پورتال و ارائه تعریف ها و قاعده هایی برای طراحی پورتال می باشد. برای ارائه این تعریف ها تلاش شده از منبع هایی استفاده کنید که بیشترین اشتراک و یا تقسیم را داشته اند ؛ چرا که به واسطه همین تعریف های متعدد ارائه شده در سال های گذشته، طراحی پورتال به یکی از پیچیده ترین لغت ها تبدیل شده است به صورتی که برای هر شخص تعریف خاصی را در بر دارد و همین دلیل سبب سوء تفاهم های زیادی در تعریف آن گردیده است .
  تعریف اولیه و ساده طراحی پورتال بسیار ساده است : مکانی هاب که ساده ترین کاربران اینترنت با مراجعه به آن بتوانند به راحتی از سرویس های رایج و معمول در اینترنت بهره مند شوند و یا اطلاعات مورد نیاز و استفاده خود را بدست آورند. هر یک از این کلمات قطعا نمایش دهنده ویژگی خاصی از طراحی پورتال هستند:
  مکان : در اکثر موارد طراحی پورتال به عنوان یک سایت با ویژگی های خاص و منحصر به فرد معرفی می شود. این سایت می تواند یک واسط اینترفیس بین کاربران و تعدادی سایت زیر مجموعه در طراحی پورتال باشد و یا این که به عنوان سایتی واسطه بین کاربران و فضای اینترنت قرار گیرد. اما تعریف هایی نیز وجود دارند که مستقیما از کلمه سایت استفاده نکرده است در این مورد سکوت می کنند پورتال دریست به سایت های دیگر و یا طراحی پورتال نقطه ورود کاربران به فضای اینترنت است .

  ساخت پورتال

  معمولی ترین کاربران : کاربرانی که به پورتال مراجعه می نمایند ، قطعا کاربران حرفه ای در فضای اینترنت نیستند. پورتال این ویژگی ها را به کاربران می دهد که حتی کم تجربه ترین و ساده ترین آن ها بتواند از اطلاعات و سرویس های ارائه استفاده کند . بر اساس نوع طراحی پورتال کاربران آن نیز متفاوت هستند و شامل کاربران معمولی ، مشتریان ، کارمندان ادارات و... باشند .
  سرویس های متداول در اینترنت : هر سایتی بر حسب نوع فعالیت خود ارائه دهنده سرویس مخصوص و خاصی است . اما یک پورتال باید قدرت ارائه سرویس عمومی را داشته که مانند نظیر سرویس پست الکترونیک رایگان ، تالار گفتگو ، خبر ها ، نقشه های مرتبط با موضوع ساخت پورتال ، جستجو در سایت های کوچک تر و اینترنت ، شخصی سازی توسط کاربران و شخصی سازی توسط پورتال مناسب باشد. در طراحی پورتال های تجاری خدمات تجارت آنلاین سیستم های پرداخت لحاظ می گردد.
  اطلاعات مورد نیاز : یکی از ویژگی های ساخت پورتال دریافت اطلاعات از سایت های دیگرContent aggregation است . پورتال تنها دریافت کننده اطلاعات است و آن ها را به اشتراک و تقسیم می گذارد . به عبارت دیگر پورتال مطالبی که در سایت ها و پایگاه های مختلف وجود داشته را سازماندهی می کند و به نمایش می دهد. در نظر داشته باشید که این اطلاعات باید استاندارد باشند .
  بنابراین :
  پورتال تولید کننده و مدیریت کننده اطلاعات نیست .
  پورتال استاندارد کننده اطلاعات نیست .
  پورتال یک وب سایت دربردارنده نیست .
  به عبارت بهتر پورتال تمی است که اطلاعات و سرویس های منبع های مختلف را کنار یک دیگر قرار داده و تحت یک قسمت امنیتی ارائه می کند . با استفاده از پورتال به یکپارچه سازی و سینک سیستم های مجزا کمک کرده و استفاده کنندگان را برای استفاده از خدمات موجود کمک داد.