02188886450

همه چیز درباره هاست لینوکس

هاست لینوکس چیست؟


 این نوع هاست لینوکس بر اساس سیستم عامل لینوکس به وجود آمده و پر استفاده ترین سیستم عامل در هاست لینوکس عموما CentOS است. این سیستم عامل رایگان و کاملا امن می باشد ، آسانی کاربرد و سرعت مناسب و از مزیت های این هاست لینوکس می باشد.
 نسخه های لینوکس به طور کاملا گسترده ای به عنوان سیستم عامل در رایانه های بزرگ استفاده می شود : از ماه نوامبر سال ۲۰۱۰، از ۵۰۰ سیستم مقام دار ، ۴۵۹ مورد (۹۱٫۸ ٪)تحت اجرای نسخه های لینوکس هستند. لینوکس هم چنین در سال ۲۰۱۱ به عنوان سیستم عامل برای قدرتمن ترین ابر رایانه جهان یا سکویا به کار گرفته می شود.

 وب سرور ها در این سرور ها آپاچی و پایگاه داده MySql بوده پنل کاربری Cpanel یا دایرکت ادمین می باشد که به صورت معمول می باشد.

 نصب Cms هایی مثل جوملا - دروپال -وردپرس ... به راحتی در این هاست لینوکس انجام می گیرد و بسیار هم سازگار می باشد.

 برای استفاده نمودن از هاست لینوکس نیازمند به نصب لینوکس در رایانه خود ندارید و از تمامی سیستم عامل ها مانند ویندوز وانواع لینوکس و حتی مک می توانید پنل خود را مدیریت فرمایید.

هاست لینوکس

مزایای هاست لینوکس


آسانی در استفاده: پس از گذر زمان بسیاری از توسعه هر دو سيستم، اين دو اختلاف زيادی از جهت آسانی استفاده ندارند و در واقع آسانی مديريت هرکدام از اين سيستم ‌ها به مهارت های شخص استفاده ‌کننده بستگی داشته و در اينجا بايد به دو نکته توجه داشته باشید: يکی اين که سرورهای لينوکس دارای قابليت مديريت از راه دور آسان ‌تر و ايمن تری نسبت به ويندوز می باشد و هم چنين اين که برای مديريت يک سايت به تنهايی، بدلیل هر دو سيستم از پروتکل ‌های استانداردی همانند FTP استفاده می نمایند، اساسا برای کاربران تفاوت قابل مشاهده‌ای وجود نداشته و بنابراين، اين که شما شخصاً از چه سيستم‌عاملی در کامپيوترهای شخصی خود استفاده می‌بريد نبايد در انتخاب سيستم‌عامل سرور شما تأثيری بگزارد.

 قابليت اطمينان: هاست لینوکس از قابليت اطمينان به  زیادی نسبت به ويندوز برخوردارند، به اندازه ایی که در هيچ پروژه ایی بر پايه شبکه ‌ای که امنيت نقش عمده ‌ای را دارا می باشد، از سرورهای ويندوز استفاده نمی‌شود. برخلاف تصور بعضی از مردم، مشکلات امنيتی ويندوز با ويرايش ‌های جديد اين سيستم هم برطرف نمی شود؛ به عنوان مثال، Microsoft  پيش از ارائه Windows 2003 اين وعده را داده بود که اين سيستم‌عامل، "ايمن ترين" محصول اين شرکت می باشد، ولی پس از گذشتن زمانی کم تر از يک ماه از شروع زمان عرضه اين سيستم و پس از کشف صد ها حفره امنيتی در اين نرم ‌افزار، مسئولین شرکت Microsoft به اشتباه خود در ايمنی تلقی کردن اين سيستم عامل، اعتراف کردند. البته نا گفته نماند که اين به معنی اطمينان بسیار کامل به سرور های لينوکس و يا بدون استفاده مطلق از سرورهای ويندوز نبوده، بلکه هدف ما صرفاً قیاس اين دو سيستم عامل است.

 عملکرد: 
کارهای بسيار کمی وجود داشته که به يکی از اين دو سيستم عامل بتوان انجام داد، و ديگری از انجام آن ناتوان می باشد. اختلاف عمده در ابزارهای مورد استفاده است. مثلا معمول ترين نرم‌افزار سرور وب برای لينوکس، آپاچی می باشد، ولی در ويندوز، از IIS استفاده می ‌شود. نکته جالب توجه اين است که بیشتر ابزارهای تحت لينوکس، به ويندوز هم منتقل شده، ولی ابزارهای کمی از ويندوز به لينوکس منتقل گشته‌ اند، که خود اين قضیه، مفيد تر بودن ابزارهای تحت هاست لینوکس را نشان می‌دهد. 


استفاده از منبع های سخت ‌افزاری سيستم: 
سيستم‌ های هاست لینوکس ، بسيار صرفه ‌جویانه ‌تر از سيستم‌ های ويندوز به استفاده از منبع های سخت‌افزاری سيستم (از جمله حافظه و پردازنده) پرداخته می شود. يک سيستم سرور هاست لينوکس، به آسانی می‌تواند تحت يک کامپيوتر 486 با تنها 16MB  حافظه راه‌ اندازی شود، کاری که حتی تصور آن برای يک سيستم سرور ويندوز هم ناممکن می‌باشد. اين کار باعث می‌شود که در دو سيستم ويندوز و لينوکس که هر دو بر روی سخت‌ افزار های يکسان اجرا می‌شوند، سيستم لينوکس هميشه منبع های آزاد بيشتر و بنابراين، قدرت کاری بيشتری نسبت به سيستم عامل ويندوز داشته باشد.

630 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
 

انتخابگر پوسته

اتحادیه صنف فناواران رایانه
بانک ملت