طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ

آیا می خواهید محصولات خود را به مشتریانتان نشان دهید اما هنوز کاتولوگ ویژه ای ندارید که نشان دهنده هویت کاری شما باشد؟! آیا کسب و کار خود را به تازگی راه انداه اختید و طراحی کاتالوگ مشتری پسند برایتان اهمیت زیادی دارد؟! آیا دوست دارید کاتالوگ محصولات شما متفاوت از رقبای کاری تان باشد؟! در تمامی این امور طراحی کاتالوگ اهمیت زیادی دارد و ظاهری حرفه ای به کسب و کارتان می بخشد! 
 

طراحی کاتالوگ


مطالعات متعددی که امروزه به دلایل موفقیت کسب و کارها می پردازند بر این موضوع تاکید می ورزند یکی از روش های موفقیت در دنیای پر رقابت امروزی توجه به برخی از نکات به ویژه داشتن کاتالوگ کاری است. اگر شما می خواهید در ردیف برندهای معتبر و با پرستیژ قرار گیرید باید به این موضوع توجوه ویژه ای داشته باشید. در ادامه تلاش می کنیم تا اطلاعات بیشتری را در مورد طراحی کاتالوگ در اختیار شما قرار دهیم!

تاریخچه کاتالوگ

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که تاریخچه طراحی کاتالوگ به چه زمانی می رسد! بهتر است بدانید از زمانی که انسان ها تجارت را آغاز کردند به دنبال روش مناسبی برای معرفی کالاهای خود بودند. کاتالوگ اولین بار در سال 1498 در شهر ونیز مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان قرار بود نمایشگاه کتابی در آن شهر برگزار شود. بنابراین، برگزار کنندگان به دنبال راهی بودند تا کتاب هایی را که قرار است در آن نمایشگاه معرفی شوند به بازدیدکنندگان معرفی کنند. در نتیجه، آنها از دفترچه کوچکی استفاده کردند که اطلاعات مختصری را در مورد هر کتاب در اختیار بازدید کنندگان قرار می داد. این ایده بعدها در صنایع دیگر مورد استفاده قرار گرفت و تحولی عظیم در ساختار کسب و کارها به وجود آورد!

آموزش طراحی کاتالوگ

اگر می خواهید به عنوان فردی حرفه ای وارد دنیای طراحی کاتالوگ شوید، باید در این زمینه آموزش ببینید. به طور کلی، افرادی که در زمینه گرافیک آموزش دیده اند و دانش آن را دارند می توانند کاتالوگ طراحی کنند. در طراحی کاتالوگ موارد مهمی مطرح هستند که در ادامه به آنها می پردازیم. 

شناخت رنگ ها!

باید بدانید هیچ چیز مانند شناخت رنگ ها نمی تواند به شما کمک کند تا کاتالوگی حرفه ای طراحی کنید. شناخت رنگ ها طیف گسترده ای از معانی را در بر می گیرد. شما باید بیاموزید رنگ ها را چگونه باید با یکدیگر ترکیب کنید که ترکیب آنها ظاهری زیبا و چشم نواز به وجود بیاورد. همچنین، آشنایی با روانشناسی رنگ ها اهمیت بسیار ویژه ای دارد و به شما کمک می کند به مدد رنگ ها بتوانید کاتالوگی حرفه ای را به مشتری خود ارائه دهید. امروزه، اهمیت رنگ ها به حدی زیاد است که بسیاری از کمپانی ها معروف از جمله گوگل با استخدام افراد مختلف در تلاش هستند تا نرم افزارهای خود را به صورت حرفه ای در دید مشتریانشان نشان دهند!
 

فونت به کار رفته در کاتالوگ!

آیا فونت در طراحی کاتالوگ اهمیت دارد؟! بهتر است بدانید هیچ چیز مانند فونت زیبا و مناسب نمی تواند جلوه ای زیبا به کاتالوگ شما دهد. شما باید فونت را متناسب با کسب و کاری که برایش کاتالوگ طراحی می کنید انتخاب کنید! به طور مثال اگر در حال تهیه کاتالوگ برای محصولات هنری هستید می توانید از فونت های شکسته استفاده کنید، اما اگر در حال معرفی محصولات الکتریک هستید هیچ چیز مانند یک فونت ساده نمی تواند به کار شما جلوه دهد و آن را زیبا کند. در نتیجه، قبل از استفاده از فونت ابتدا در مورد کسب و کاری که برایش کاتالوگ طراحی می کنید، اطلاعات لازم را کسب کنید. 

وزن سبک!

هیچ کس ندارد یک کتاب سنگین و قطور را برای آشنایی با محصولات یک کمپانی در دست بگیرید! در اینجاست که شما باید به وزن کاغذی که می خواهید برای کاتالوگ به کار ببرید توجه داشته باشید! برخی از کاتالوگ ها در برگه های A4 و برخی در برگه های A5 طراحی می شوند. چیزی که اهمیت دارد این است که شما باید از برگه های سبک استفاده کنید. همچنین، باید محصولات را به گونه ای در صفحات بچینید که تعداد زیادی برگه پشت سر هم قرار نگیرند. در غیر این صورت خواننده خسته می شود و ممکن است هرگز به کاتالوگ شما توجه نکند!
 
نرم افزار طراحی کاتالوگ
اگر می خواهید کار خود را در زمینه طراحی انواع کاتالوگ فعالیت خود را آغاز کنید، باید با نرم افزارهای حرفه ای که در این زمینه وجود دارند آشنا شوید. این نرم افزارها به شما کمک می کنند تا به عنوان یک طراح خلاق و حرفه ای وارد این کار شوید و بتوانید با طرح های بی نظیر خود مشتریانتان را شگفت زده کنید. برخی از نرم افزارهای محبوب در زمینه طراحی کاتالوگ به شرح زیر هستند:

 • نرم افزار ادوبی فتوشاپ / Adobe Photoshop
 • نرم افزار اوب ایندیزاین سی سی/Adobe In design CC 
 • نرم افزار Xara page & layout designer

بهتر است بدانید هر یک از این نرم افزارها دنیای پیچیده ای دارند و یادگیری آنها نیازمند صرف وقت زیادی است. با توجه به این موضوع که فتوشاپ یکی از بهترین نرم افزارها در این زمینه به شمار می رود، توصیه می شود ابتدا کار خود را با یادگیری نرم افزار فتوشاپ آغاز کنید. پس از آن می توانید نرم افزارهای دیگر را نیز بیاموزید و کار خود را به عنوان فردی حرفه ای در این زمینه آغاز کنید. 

طراحی کاتالوگ دیجیتال

همانطور که می دانید در قرن بیست و یکم کسب و کارها به فضای آنلاین نقل مکان کردند. امروزه، اغلب مشتریان برای خرید کالاهای مورد نیاز خود ابتدا به صفحات وب رجوع می کنند. به همین دلیل معرفی کالاها در صفحات وب اهمیت زیادی دارد. بسیاری از مشتریان به دنبال کاتالوگ های دیجیتال هستند و ترجیح می دهند در حالی که قهوه صبحگاهی خود را می نوشند کاتالوگ کسب و کار مورد نظر خود را مطالعع کنند. در نتیجه، طراحی کاتالوگ دیجیتال یکی از مهمترین مواردی است که تمامی کسب و کارها باید به آن توجه داشته باشند تا بتوانند رضایت مشتریان خود را جلب کنند. 
 

نحوه چینش اطلاعات در طراحی کاتالوگ 

بهتر است بدانید یکی از مهمترین نکتاتی که سبب می شود در زمینه طراحی کاتالوگ موفق باشید، توجه به نحوه چینش اطلاعات است. شما هرگز نباید اطلاعات را به صورت دسته های نامشخص در کاتالوگ قرار دهید. اینکار سبب می شود مشتریان گیج شوند و کاتالوگ شما هرگز مورد توجه قرار نمی گیرد. به همین دلیل، برای موفقیت در این زمینه باید به راهکارهای مهمی توجه داشته باشید که به شرح زیر هستند:

 • ابتدا اطلاعاتی را که قرار است وارد کاتالوگ شود از کسب و کارها دریافت نمایید. 
 • در مرحله بعدی این اطلاعات را دسته بندی کنید. این کار به شما کمک می کند تا به یک طبقه بندی ذهنی دست پیدا کنید و بتوانید بهتر بر روند طراحی انواع کاتالوگ تمرکز داشته باشید. 
 • بهتر است بدانید که صفحه اول کاتالوگ همیشه باید اطلاعات کلی در مورد تاریخچه کمپانی در اختیار مشتریان قرار دهد. این تاریخچه نباید بیشتر از یک صفحه باشد و نباید حاوی مطالب زیادی باشد. بهتر است در چند خط تاریخچه و مسئولیت کسب و کار را ذکر کنید تا مشتریان بدانند از چه کسب و کاری می خواهند کالا و یا خدمات دریافت کنند. 
 • پس از آن معرفی کالا آغاز می شود. توصیحاتی که برای معرفی کالا به کار برده می شود باید مختصر باشد. همچنین، شما می توانید این توضیحات را به صورت تیتر وار معرفی کنید. اینکار سبب می شود مشتریان بهتر بتوانند با ویژگی های محصول آشنا شوند و این موضوع در جذب مشتری نقش موثری دارد. 
 • در قسمت پایانی کاتالوگ باید توضیح دهید که مشتریان چگونه می توانند از کسب و کار شما کالا و یا خدمات را دریافت کنند. این قسمت باید واضح باشد و تمامی اطلاعات باید دقیق در اختیار مشتریان قرار گیرند. 
  رعایت این موارد در طراحی کاتالوگ سبب می شود تا مشتریان بتوانند به اطلاعات منسجمی دست پیدا کنند و این موضوع نقش بسیار مهمی در جذب مشتریان دارد. در نتیجه؛ کسانی که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند، باید تمامی این امور را مورد توجه قرار دهند تا در پایان بتوانند کاتالوگ ویژه ای را در اختیار کسب و کار مورد نظرشان قرار دهند. 

 

طراحی کاتالوگ رایگان

بسیاری از کسب و کارها تمایل ندارند که برای طراحی کاتالوگ هزینه کنند و ترجیح می دهند کاتالوگ رایگانی را برای معرفی محصولات خود مورد استفاده قرار دهند. بهتر است بدانید این کار جلوه حرفه ای کسب و کار شما را پایین می آورد و حتی ممکن است بسیاری از مشتریان بالقوه خود را از دست بدهید. با این وجود اگر به دنبال کاتالوگ های رایگان هستید، باید بدانید که انواع فرمت های آماده کاتالوگ در فضای اینترنت وجود دارند که شما می توانید یکی از آنها را دانلود کنید و با قرار دادن اطلاعات مورد نیاز خود کاتالوگ خود را آماده سازید. 
 

نمونه طراحی کاتالوگ

بسیاری از کسب و کارهایی که می خواهند کاتالوگ های خود را سفارش دهند، تمایل دارند انواع مختلفی از کاتالوگ را مشاهده کنند و سپس کاتالوگ مورد نظر خود را از میان آنها سفارش دهند! به همین دلیل کسانی که در این زمینه فعالیت دارند باید آلبومی از نمونه کارهای خود را آماده سازند و آنها را به کسب و کارها ارائه دهند. همچنین، کسب و کارها می توانند با جستجو در اینترنت کاتالوگ های شرکت های مختلف و برندهای معروف را دانلود کنند و برای سفارش طراحی انواع کاتالوگ از آنها ایده بگیرند. 
در واقع، باید بدانید که مشاهده نمونه کار طراحی کاتالوگ هم به نفع طراح است و هم به نفع کسب و کاری که می خواهد کاتالوگ سفارش دهد! اینکار سبب می شود که هر دو طرف دید روشنی به کار پیدا کنند و بتوانند با همفکری یکدیگر کاتالوگی را تهیه کنند که با اهداف کاری کسب و کارها همخوانی دارد. 

قیمت طراحی کاتالوگ

وقتی کسب و کاری می خواهد برای طراحی کاتالوگ اقدام کند، یکی از سوالاتی که می پرسد این است که قیمت این کار چقدر است! باید بدانید که قیمت کاتالوگ به موارد متعددی بستگی دارد. برخی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت کاتالوگ به شرح زیرند:

 • تعداد صفحات کاتولوگ 
 • طرح هایی که قرار است در کاتولوگ به کار رود

در نتیجه، بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت کاتالوگ با کسب و کارهایی که در این زمینه فعالیت دارند ارتباط برقرار کنید. این کار سبب می شود قیمت دقیق را بدانید و سپس برای طراحی کاتالوگ خود اقدام کنید. 

 

جمع بندی 
در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعات کاملی را در مورد طراحی کاتالوگ در اختیار شما قرار دهیم. همانطورکه متوجه شده اید، این کار نیاز به دقت و هنر زیادی دارد و افرادی که با نرم افزارهای متعدد طراحی آشنا هستند و در این زمینه آموزش دیده اند می توانند این کار را انجام دهند. در طراحی آن مواردی چون فونت نوشته ها، رنگ هایی که به کار برده می شوند، تعداد صفحات و نحوه چینش متون مهم هستند. شما می توانید برای ایده گرفتن به نمونه کاتولوگ برندهای معتبر مراجعه کنید و پس از آن کاتالوگ مورد نظر خود را سفارش دهید. 

1100 بازدید
طراحی لوگو