انواع سیستم های محتوا

با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا ، بدون داشتن دانش فنی می توانید یک سایت را

انواع سیستم های محتوا
قبل از هر تصمیمی با شما هستیم

مشاوره رایگان و هدفمند طراحی سایت خود را به ما بسپارید

قیمت طراحی سایت

تقریبا همه افرادی که می خواهند یک سایت راه اندازی کنند واژه « سیستم مدیریت محتوا » یا « سامانه مدیریت محتوا » یا همان « سایت ساز » را شنیده اند . سیستم های مدیریت محتوا نقش بسیار مهمی در گسترش صفحات وب سایت داشته اند . ما در این پست می خواهیم نکات بسیار مهمی را درباره سیستم مدیریت محتوا در ایران سایت خدمت شما عرض کنیم . این نکات بسیار مهم بوده و در صورتی که قصد راه اندازی سایت را دارید حتما این مطلب را مطالعه کنید .

 

سیستم مدیریت محتوا یا سی ام اس CMS چیست

سیستم مدیریت محتوا یا Content Management System در واقع یک نرم افزار  می باشد که اطلاعات یک سایت را مدیریت کرده و اطلاعات سایت را در بانک اطلاعاتی ذخیره می شود . سیستم مدیریت محتوا به بانک اطلاعاتی و فایل های  سرور (همانند عکس ها و فیلم ها )  دسترسی داشته و این اطلاعات را وابسته به شرایط و درخواست کاربران پردازش می کند و به نمایش در می آورد . با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا ، بدون داشتن دانش فنی می توانید یک سایت را به آسانی مدیریت کنید .

با سیستم مدیریت محتوا ، بدون دانش فنی می تونید یک وب سایت رو مدیریت کنید

به عنوان مثال مطالب تازه ایی به سایت اضافه کرده ، مطالب را ویرایش کنید و یا این مطالب را حذف کنید . حتی می توانید تنظیمات سایت را تغییر داده و آنچه دلخواهتان است را پیاده کنید . سیستم مدیریت محتوا کار برنامه نویس ها را بسیار ساده تر کرده اند . برنامه نویسان به جای این که یک سیستم را از ابتدا شروع به ساختن کنند ،  یک CMS مناسب را انتخاب می کنند و بعد از آن  CMS را بر اساس نیاز مشتری ویرایش می کنند . در حالت کلی سیستم  مدیریت محتوا دو بخش دارند : سیستم مدیریت محتوا

■ بخش عمومی سایت یا Front : همان چیزی که عموم کاربران مشاهده می کنند . به عنوان مثال در وب سایت ایران سایت همین مطالبی که در حال مطالعه و مشاهده آن هستید ، بخش عمومی یا front سایت می باشد .

■ بخش مدیریت یا Admin : قسمت مدیریت سایت را فقط مدیران سایت مشاهده می کنند و افراد عادی به آن دسترسی ندارند . مدیران سایت با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود می توانند به بخش مدیریت دسترسی داشته باشند و مقالات و تنظیمات سایت را مدیریت کنند .

 

 انواع سیستم های مدیریت محتوا
انواع سیستم های مدیریت محتوا یا Content Management System

تا به حال سیستم های زیادی با کاربرد های مختلف تولید شدند و  تقریبا می توان گفت برای هر کاری که فکر کنید یک نوع سیستم مدیریت محتوا وجود دارد مثلا سیستم های مدیریت وبلاگ ، سیستم های مدیریت گالری عکس یا فیلم ، سیستم های مدیریت املاک ، سیستم های سوال و جواب و … .  این سیستم  مدیریت محتوا معمولا با سه نوع مجوز ( License )  منتشر میشن :
سیستم مدیریت محتوا

■ تجاری : برای استفاده از CMS های تجاری باید مبلغی را برای خریداری لایسنس به تولید کننده پرداخت نمایید .

■ رایگان Free : برای استفاده از CMS های رایگان نیازی به پرداخت نمی باشد اما منبع کد نرم افزار رمزنگاری شده و شما نمی توانید تغییری در آن بدهید . منبع کد این نوع پروژه های به صورت جداگانه فروخته می شود .

■ متن باز Open Source : سیستم مدیریت محتوا متن باز به صورت کاملا رایگان و با منبع کد منتشر می شوند . شما می توانید این سیستم ها را تغییر دهید و از آن استفاده کنید یا حتی آن را بهفروش بگذارید . سیستم های WordPress , Joomla نمونه هایی از CMS های متن باز و موفق می باشند که وب سایت های زیادی با آن ها ساخته می شوند .

شما می توانید بر اساس نیاز خود یک CMS را انتخاب کنید . ویژگی استفاده از سیستم های موجود در بازار این است که معمولا به صورت مداوم آپدیت می شوند و هزینه دریافت این آپدیت ها خیلی کم بوده و در بعضی موارد کاملا رایگان می باشد .

نوشتن یک نظر

در صورت موافقت ip شما در سیستم ذخیره خواهد شد
افزودن نظر