دامین و انواع آن را بشناسید

دامین نام منحصر به فردی است که برای شناسایی سایت های اینترنتی یا همان 

دامین و انواع آن را بشناسید
قبل از هر تصمیمی با شما هستیم

مشاوره رایگان و هدفمند طراحی سایت خود را به ما بسپارید

درخواست مشاوره رایگان
سرفصل مطالب:

  در این پست می خواهیم درباره دامین توضیحات کاملی را خدمت شما عرض کنیم . افراد بسیاری را دیدیم که دانشی درباره این که آدرس های اینترنتی دقیقا چه چیزی هستند و چه کاری انجام می دهند و یا از کجا می شود دامین خریداری نمود اطلاعی ندارند . اگر با آدرس های اینترنتی یا همان دامین ها آشنایی ندارید حتما این مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید .

  تلفظ صحیح domain ومعنی کلمه domain چیست ؟

  تلفظ صحیح کلمه domain  بر اساس فرهنگ لغ American Cambridge  به صورت  /doʊˈmeɪn/, /də-/  است . در ایران بعضی ها افراد به دامین ، دومین هم می گویند   کلمه domain به معنی منطقه مورد علاقه و یا منقطه تحت سلطه می باشد .

   

  دامین چیست ؟  دامین نام منحصر به فردی است که برای شناسایی سایت های اینترنتی یا همان ( وب سایت ها ) مورد استفاده قرار می گیرد که از سه بخش کلی تشکیل می شود :

  ■ بخش اول دامین www 

  بخش اول یک دامین نشان دهنده ماهیت آن دامین هست برای مثال www مخفف World Wide Web می باشد .

  ■ بخش دوم نام دامین یا Domain Name 

  بخش دوم هم همان عنوان brand و یا اسم تجاری سایت است که خود صاحب دامین انتخاب می نماید .

  ■ بخش سوم پسوند و یا Top-Level Domain

  دامین

  بخش سوم که بیشتر ما با عنوان پسوند آن را می شناسیم به اصطلاح دومین سطح بالا TLD و یا Top-Level Domain نامیده می شود .  پسوند دومین یا TLD نشان دهنده زمینه کاری و موقعیت جغرافیای یک سایت می باشد . در کل دو نوع TLD وجود دارد
   : CTLD یا Country Top-Level Domain که نشان دهنده موقعیت جغرافیی  سایت است برای مثال : دومین هایی با پسوند ir این را نشان می دهد که این سایت ها در ایران مستقر هستند ! لیست مهمترین CTLD ها رو در پایین همین پست می تونید ملاحظه کنید . GTLD  یا Global Top-Level Domain در واقع به دامنه های جهانی گفته میشه که اگه به خاطر داشته باشید در اولین پست آموزش وبلاگ نویسی عرض کردیم که این نوع دومین ها از همه گران قیمت تر هستند . دومین هایی با پسوند org , net , biz , info , com و … همگی جزء GTLD ها به حساب می آیند.

   

  اولین دومین ثبت شده در اینترنت  اولین دومین com ثبت شده در اینترنت symbolics.com می باشد که در تاریخ 15 مارچ سال 1985 میلادی متولد شد ! شرکت Symbolics یک شرکت کامپیوتری بود که دفتر مرکزی آن در ایالت ماساچوست قرار گرفته بود . Russell Noftsker موسس و اولین مدیرعامل این شرکت بود . شرکت Symbolics تولید کننده ماشین  Lisp بود . ماشین های Lisp و یا همان Lisp Machine کامپیوترهایی خاص بودند که نرم افزارهای نوشته شده به زبان برنامه نویسی Lisp را به اجرا در می آوردند .  زبان برنامه نویسی Lsip دومین زبان برنامه نویسی قدیمی در دنیاست ( از لحاظ تاریخ ) که توسط  John McCarthy دانشمند بزرگ علوم کامپیوتر در سال 1958 در دانشگاه MIT به اختراع رسید . دومین symbolics.com  در 27 اُگوست سال 2009 به fx.com فروخته شد .

   
  نوشتن یک نظر
  نظرتان را با ما در میان بگذارید

  شما در پاسخ به

  نظر شما اضافه شد، اما ابتدا باید تایید شود.

  لطفا نام خود را وارد کنید
  لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
  لطفا یک نظری بنویسید
  شما باید این قوانین را بخوانید و بپذیرید.
  افزودن نظر