هایپرتکست چیست؟

دنیای هایپر تسکت ها (یا محتواهای طولانی) تنها توسط دو مدل در صفحه نمایش ها قابل تشخیص می باشند: اسکرول کردن و کادرها

هایپرتکست چیست؟
قبل از هر تصمیمی با شما هستیم

مشاوره رایگان و هدفمند طراحی سایت خود را به ما بسپارید

درخواست مشاوره رایگان
سرفصل مطالب:

  دنیای هایپر تسکت ها (یا محتواهای طولانی) تنها توسط دو مدل در صفحه نمایش ها قابل تشخیص می باشند: اسکرول کردن و کادرها. در طول تاریخچه هایپر تسکت ها، طراحان درباره معیارهای نسبی از این دو روش به بحث پرداختند. طرفداران مدل اسکرولی به عنوان HOLY SCROLLER شناخته می شدند و طرفداران مدل کادری به عنون SHARKS نام گذاری شدند. در این جا مثال های از اسنادی وجود دارد که در این دو مدل برای نمایش هایپرتسکت ها استفاده می شود.

   
  مدل اسکرول کردن

  مدل نمایشی اسکرولی هایپر تسکت.

  کلمات پر رنگ و برجسته نشان دهنده کلمات حائز اهمیت می باشد.

  کلمات انحنا دار به دیگر محتواهای مهم فرعی اشاره دارند و کلماتی که زیر آن ها خط کشیده شده است، می توانند شما را با پنجره های دیگری رو به روی سازند.

   

   یکی از روش های نمایش هایپر تسکت ها می تواند روش اسکرولی باشد که در جایی مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد که در آن واحد تمامی آن ها نمی توانند به کاربران نمایش داده شوند. کاربر به صورت خطی در این متن ها پیش می رود و از اسکرول برای نمایش بیشتر اطلاعات استفاده می نماید. این جستجویابی تک بعدی می تواند برای درک کردن و فهمیدن متن مورد نظر نیز متناسب باشد و برای کاربران سایت ساده است تا مکان کنونی خود را دریابند و بیشتر در وب سایت پیش روند.

   
  مدل کادری

  طراحی هایپر تکست به صورت کادری.

  توجه کنید که خیلی از ویژگی های جستجویابی در بین این کارت ها و یا کادر ها وجود دارد.

  هم چنین توجه کنید که استفاده از نمودار با علامت ها در فوتر وب سایت می تواند به یافتن محتوا به کاربر سایت کمک کند.

  در گوشه سمت راست بالای صفحه وب سایت گزینه ای وجود دارد که نشان دهنده مدت زمانی است که کاربر در وب سایت و این در صفحه حضور دارد.

   

  دیگر روش پایه برای نشان دادن تسکت ها در قالب کادر ها و یا کارت ها می باشد که اطلاعات در اندازه و شکل مشخصی قرار دارند و همه محتواها در یک مکان حضور دارند. این مدل وجود هر محتوای اضافه دیگری را محدود می کند و باعث می شود تا کاربر به درک بالایی از محتوایی که در رو به روی خود قرار دارد، برسد. اگر کاربر بخواهد موارد بیشتری را بخواند باید از روی نمودار، کادر دیگری را انتخاب و نمایان کند. مزیت این روش کادری این می باشد که طراحان سایت تمرین می کنند تا روی ظاهر اطلاعات نمایش داده شده در وب سایت تسلط و مدیریت کافی داشته باشند.

  مدل کادری برای وب سایت و اپلیکیشن های تلویزیون های هوشمند بسیار متناسب می باشد، زیرا در این ابزارها اطلاعات باید در یک مانیتور با اندازه یکسان و شناخته شده ای نمایان شود. با توجه به رابط های کاربری تلویزیون های هوشمند، باید توجه داشته باشید که مدل اسکرولی برای نمایش دادن هایپر تسکت ها اصلا در این ابزارها مناسب نمی باشد، زیرا در ریموت کنترل دکمه ای برای اسکرول کردن معین نشده است و باعث می شود تا کاربران به خوبی نتوانند از این روش استفاده کنند و در نهایت به تجربه کاربری نامتناسبی ختم می شود که بسیار برای وب سایت و یا اپلیکیشن در این ابزارها مضر می باشد. از این رو ابتدا مشخص کنید که می خواهید طراحی سایت خود را در کدام ابزارها اجرا کنید و سپس تحقیق کنید که کدام یکی از این دو روش اسکرولی و یا کادری برای نمایش دادن هایپر تسکت های وب سایت تان مناسب است. شک نکنید که باید از تست کاربردی بودن استفاده کنید تا به نتایج بهینه ای در این زمینه برسید و بتوانید در طراحی سایت خود به کار برده و به وضوح ببینید که این نتایج به چه میزان برای سایت و یا تجارت شما سودمند می باشد.

  نوشتن یک نظر
  نظرتان را با ما در میان بگذارید

  شما در پاسخ به

  نظر شما اضافه شد، اما ابتدا باید تایید شود.

  لطفا نام خود را وارد کنید
  لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
  لطفا یک نظری بنویسید
  شما باید این قوانین را بخوانید و بپذیرید.
  افزودن نظر