کاربرد مگا منو در وب سایت ها

مگا منو از این جهت اهمیت پیدا می کند که معمولا در زمینه جستجو یابی و سرچ بسیار بهینه هستند.  در این خصوص مطالعات زیادی صورت گرفته است که در نتیجه همگی این پژوهش ها ویژگی های جستجویابی در سایت ها را اجرا کردیم

کاربرد مگا منو در وب سایت ها
قبل از هر تصمیمی با شما هستیم

مشاوره رایگان و هدفمند طراحی سایت خود را به ما بسپارید

درخواست مشاوره رایگان
سرفصل مطالب:

  مگا منو از این جهت اهمیت پیدا می کند که معمولا در زمینه جستجو یابی و سرچ بسیار بهینه هستند.  در این خصوص مطالعات زیادی صورت گرفته است که در نتیجه همگی این پژوهش ها ویژگی های جستجویابی در سایت ها را اجرا کردیم. در پژوهش های صورت گرفته در این زمینه متوجه شدیم که مشکلات کاربردی در جستجوها در طراحی سایت وجود دارد. به غیر از گرایش ذکر شده در گرایش های دیگر برای طراحی سایت تحقیقاتی که صورت گرفت به نتایج خوبی دست یافت. نتایج بدست آمده باعث شد تا تطابق خوبی با رفتار و اهداف کاربران داشته باشد. طراحی که در زمینه طراحی منو صورت گرفت باعث شد تا منوهایی که دارای قسمت بالایی و پایینی می باشند بسیار پرکاربرد عمل کنند. به این منوها مگامنو گفته می شود. مگا منوها در پژوهش های انجام شده بسیار کاربردی عمل خواهند کرد. منوهی بالا و پایین که همیشه مورد استفاده قرار می گیرد مشکلات زیادی داشته است. حالا قصد داریم تا راهنمایی هایی را در این زمینه در اختیار شما قرار بدهیم تا این مشکلات برطرف گردد. در پژوهشی که انجام شد موفق شدیم تا به مشکلات عمده ی منوهای بالا و پایین را با ایجاد مگا منوها برطرف نماییم. 

  مگا منوها ویژگی های زیادی دارند که به صورت زیر می باشد:
  مگا منوها دارای پنل هایی می باشند که حالت دو بعدی داشته و در 2 گروه برای سرچ کردن یا همان جستجویابی تقسیم خواهند شد. انتخاب های جستجویابی در انواع طرح ها وجود داشته و دارای آیکون های مشابه هم می باشند. در مگا منوها همه چیز خیلی آشکارا قابل مشاهده خواهد بود و دیگر شما نیاز نخواهید داشت تا اسکرول کنید. مواردی که شما برای انتخاب آن ها مجبور بودید به قسمت بالای نوار جستجو و یا قسمت سمت چپ صفحه در سایتتان مراجعه کنید حالا در مگا منوها می توان آن ها را در حالت منوهای افقی یا حالت عمودی تبدیل نمود. 
  برای مثال در سایت FOODNETWORK.COM مگا منو دارای دکمه ای به نام بستن که به شکل یک x در قسمت گوشه سمت راست می باشد. در صورتی که الزامی برای وجود چنین چیزی در وب سایت وجود ندارد. مگا منوهای بالا و پایین به صورت موقت می باشند بدین صورت که با کنار رفتن موس از روی آن ها به صورت اتوماتیک از دید پنهان خواهند شد. 
  سایت و مگا منوهای بالا و پایین افقی
  از نظر ظاهر و سبکی همه مگا منوها دارای منوهای گالری در نوار GUI در OFFICE 2007 می باشند. این مدل از طراحی در مگام منوها بسیار سبیه به طراحی رابط های کاربری در نرم افزارهای جدید بوده و طرفداران زیادی دارد. 
  منو گالری نوار ابزار در برنامه WORD 2007 
  در نوار ابزار ذکر شده به کارگیری مگا منوهای بالا و پایین دارای مزیت نسبت به منوهای بال و پایین معمولی خواهند بود. به کارگیری این مگامنوها باعث خواهد شد تا توضیحات مرتبط با هر کدام از گزینه را بتوانید مشاهده نمایید. البته چنین چیزی با آمدن ماوس بر روی آن ها امکان پذیر خواهد شد. در منوهایی که ساده هستند برای جستجویابی در سایت باید به جای این توضیحات از عنوانی که برای هر لینک وجود دارد بهره بگیرید. همین عوامل باعث شد تا مگا منوهای بالا و پایین مزیتی نسبت به منوهای معمولی پیدا کنند در نتیجه برتری داشته باشند. با تست های انجام شده ثابت که مگا منوها بسیار عالی عمل می کنند. 
  در سایت های که بزرگ هستند و هم چنین امکانات زیادی در آن ها تعبیه شده است اگر دارای منوهای بالا و پایین که در گذشته وجود داشت معمولا تعدادی از گزینه هایی که موردنیاز کاربران بود در حالت پنهان قرار می گرفت. البته امکان اسکرول کردن وجود داشت تا شما برای دیدن تمام قسمت ها بتوانید اسکرول کنید اما چنین چیزی امروزه کار را بسیار مشکل خواهد کرد و هم چنین گزینه هایی که در قسمت اول وجود دارند از دید ما مخفی خواهند شد. اما یک راه برای این که بدانید آن ها چه چیزی را بیان می کنند وجود خواهد داشت و آن این مورد خواهد بود که گزینه های مورد نظر را در ذهن خود حفظ کنید تا برای دفعهبعد با مشکل مواجه نشوید ولی وجود چنین چیزی ممکن نخواهد بود زیرا به اندازه کافی کاربران در حال حاضر مجبور هستند تا اطلاعات و رمزهای زیادی را در خاطره خود ثبت کنند. این عامل باعث خواهد شد تا کاربران توانایی لازم را برای این که بتوانند عملکردهای لازم را اجرا نمایند ازدست بدهند. فرق مگا منوها با منوهای قدیمی بالا و پایین به این صورت خواهد بود که در مگا منوها شما می توانید تمام گزینه ها را در آن واحد و در یک لحظه ببینید و در نتیجه به خاطر سپردن آن ها برای کاربران بسیار ساده تر خواهد شد. در منوهایی معمولی قدیمی شما نمی توانید همه چیز را به خوبی دسته بندی کنید تنها با امکان قرار دادن خط تیره بین آن ها خواهید توانست تا دو مورد را از هم جدا نمایید. در مگا منوهای بالا وپایین شما قادر خواهید بود تا در حالت نمایش روابطی که در بین آیتم ها وجود دارد را درک کنید که باعث می شود تا شما بتوانید یک انتخاب درست برای مگا منوها داشته باشید. مگا منوهای بالا و پایین این امکان را برای شما فراهم می کنند تا بتوانید به سادگی هر چه تمام تر از آیکون ها و تصاویر در مواقع لازم استفاده نمایید. در صورتی که بخواهید از متن در منوهای وب سایت استفاده نمایید این قابلیت وجود دارد تا با استفاده از تایپوگرافی متون را بسیار با اهمیت نشان بدهید و بر روی برخی موارد و لینک ها را متمرکز شوید. این کار به این دلیل خواهد بود که ممکن است شما بخواهید تا لینکی را متمایزتر از بقیه نشان بدهید. 
  گزینه سرعت به دلیل این که شما بتوانید تا رابط های کاربری را در حالت ریسپانسیو نشان داده و انجام این کار خیلی سریع بگیرد شما نیازمند عاملی به نام سرعت خواهید بود. مواردی که در رابط های کاربری ایجاد می شوند باید در کمترین زمان ممکن یعنی در حدود 0.1 ثانیه لود شوند تا جایی که هر تغییری که از طرف کاربران در وب سایت خواهد صورت بگیرد در سریعترین زمان اتفاق افتاده و نمایان گردد. حالا اگر انجام این کار برای کاربران با سرعت کمی اتفاق بیوفتد کاربران سایت در این فکر خواهند بود که حتما سیستم کامپیوتری آن ها عملا نمی تواند پاسخگو نیاز آن ها باشد. به همین دلیل در ساخت مگا منوها باید دقت کرده و عامل مهم یعنی سرعت را در نظر بگیرید. سرعتی که در نظر گرفته می شود باید همیشه با هر سیتم کامپیوتری و مرورگری تطابق داشته باشد. البته سرعت در نظر گرفته شده برای آن از سرعتی که موس بر روی مگا منوها قرار می گیرد نباید کمتر باشد زیرا موس برای این که بتواند بر روی مگا منو ظاهر شود دقیقا چیزی در حدود 0.5 ثانیه زمان نیزا خواهد داشت. باید به این موضوع نیز فکر کنید که در نظر گرفتن زمان کمتر برای آن ها باعث خواهد شد تا کاربران نتوانند کنترل درستی بر روی مگا مون داشته باشند در نتیجه باعث می شود تا آن ها نتوانند با سایت شما ارتباط خوبی برقرار کنند. برای این که مطمئن شوید که کاربری بر روی سایت شما ثابت شده است باید ببینید که آیا بعد از 0.5 ثانیه در مکان مشخصی ثابت خواهد شد یا خیر اگر ثابت شد متوجه می شوید که کاربر موردنظر تمایل به دیدن سایت شما را دارد. 
  نکات مهم در مگا منوها:
  1-زمان لازم برای لود شدن 0.5 ثانیه
  2-در صورت گذشت 0.5 ثانیه در صورتی که هم چنان اشاره گر موس در مکان تعیین شده ثابت شد حالا باید مگا منو بالا و پایین در زمان 0.1 ثانیه لود شده و دیده شود. 

   
  نوشتن یک نظر
  نظرتان را با ما در میان بگذارید

  شما در پاسخ به

  نظر شما اضافه شد، اما ابتدا باید تایید شود.

  لطفا نام خود را وارد کنید
  لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
  لطفا یک نظری بنویسید
  شما باید این قوانین را بخوانید و بپذیرید.
  افزودن نظر