عکاسی

عکاسی

جهت دریافت مشاوره خدمات عکاسی برروی لینک زیر کلیک بفرمائید.

عکاسی معماری

ایران سایت قدیمی ترین شرکت طراحی سایت در ایران با استفاده از تیمی حرفه ای و با تجربه آماده ارائه خدمات طراحی سایت برای تمامی مشاغل و اهداف در جهت رفع نیاز های آن ها می باشد.جهت طراحی سایت با کلیک روی دکمه مشاوره با تیم فنی ایران سایت با ما در ارتباط باشید تا کارشناسان ما به طور رایگان راهنمایی های لازم را به شماره ارائه کنند.

عکاسی معماری
قبل از هر تصمیمی با شما هستیم

مشاوره رایگان و هدفمند عکاسی از پروژه ها و محصولات خود را به ما بسپارید

قیمت
عکاسی معماری

یکی از مهم ‌ترین نیاز های انسان، نیاز به داشتن مسکن و ساختمان هايي می باشد که بتواند آسایش و آرامش را در آن تجربه کند. این نیاز انسان‌ها، از زمان انسان های اولیه تا به امروز به طور فراگیر وجود داشته است. در هر زمان انسان ها تلاش کرده اند با توجه به توان خود و ظرفیت‌ها و تجهیزاتی که داشته‌ اند، بهترین مسکن را برای خود بسازند. ساخت مسکن، در اصل نیاز به هنری دارد که همان هنر معماری است. هنر معماری همیشه در درون انسان ها وجود داشته است و یک نوع هنر ذاتی است که روز به روز در حال رشد می باشد. عکاسان نیز که به دنبال بهترین هنر ها برای سوژه های عکاسی خود می باشند، از این هنر زیبا غافل نمانده و رشته عکاسی معماری را پدید آورده اند.

 

عکاسی معماری

 

 

هرچه استعداد ها برای معماری بیش تر باشد و این هنر بیش تر درون انسان ها و افراد معمار وجود داشته باشد، کار هنری که آن ها انجام می‌دهند زیبا تر و قابل ستایش تر می باشد. معماری از زمان های بسیار قدیم در میان مردم رایج بوده و سعی می‌کردند بنا هایی با بهترین و مقاومت را تولید کنند. از بناهای بسیار قدیمی معماری کشور خودمان ایران، می‌توان به تخت جمشید كه استفاده از اوج هنر و زیبایی می باشد، اشاره کرد. عکاسی این سوژه های عالی را فراموش نمی‌کند و با استفاده از عکس هایی که از این ها گرفته می‌شود، نام و رشته دیگر در صنعت عکاسی را به وجود می‌آورد که عکاسی معماری نام دارد. یعنی عکاسی اي که با بنا ها و هنر معماری اي که در آن ها به کار رفته است، سر و کار دارد.معماری كه در حال پیچیده ‌تر شدن و پیشرفت در زیبایی و جذابیت می‌باشد، سوژه بسیار عالی برای عکاسان معماری می باشد. حال اگر بخواهیم بدانیم این عکس‌ها چه کاربردی دارند، در وهله اول باید به اوج زیبایی و جذابیت آن ها فکر کنیم. یکی از کاربرد های این نوع عکاسی، یعنی عکاسی معماری این است که از بناهای بسیار زیبا و جذاب، عکس های با کیفیت تهیه می‌شود و مردم این عکس‌ها را خریداری کرده و در خانه‌های خود نگه داری می کنند؛ چرا كه این عکس ها می‌توانند منظره بسیار زیبایی برای تزیین خانه ما باشند. البته عکاسی معماری هدف های زیادی دارد و یکی از آن ها استفاده مردم از عکس ها می باشد و این اهداف می‌تواند برای تبلیغات، برای  فروش و در  برخی  مواقع نیز برای به یاد یادگار ماندن یک اثر زیبا باشد.

اصول عکاسی معماری

عکاسی معماری نیز مانند سایر رشته ‌های عکاسی یا هر کار دیگری دارای اصول و قواعد خاص خود می باشد. به این منظور که بتوانیم عکس های دیدنی را ثبت کنیم باید به نکاتی توجه کنیم که باعث می شود تا کار عکاسی معیار های استاندارد برای این زمینه عکاسی را داشته باشد. یک نکته استفاده بجا از لنز های مناسب این سبک عماسی می باشد. به طور مثال اگر بخواهید تمام یه بنا را در تصویر داشته باشید بهتر است از لنز واید استفاده کنید. در برخی موارد  لنز هایی که فاصله کانونی آن ها زیر عدد 15 است و اصطلاحا به آن ها چشم ماهی یا Fish eye می گویند می تواند بهترین انتخاب باشد. استفاده از لنز ثابت و همینطور تله در جای مناسب خود بسته به شرایط می تواند ما را در عکاسی معماری به بهترین شکل خود یاری کند.پرسپکتیو یا دید انداز، یکی از اصول مهم در عکاسی معماری می باشد. برای این که بتوانیم در فضایی امکان یه دید پرسپکتیو وجود دارد بهترین موقعیت و تنظیمات را روی دوربین داشته باشیم نیاز به تمرین و تکرار زیاد برای این منظور است. برای تمرین این تکنیک عکاسی می توانیم در جاده های خلوت و طولانی این روش را بخوبی تمرین کنیم. دوربین های فول فریم و لنز های سری حرفه ایی دو برند مطرح دنیای عکاسی به نام های کنون و نیکون می توانند بهترین کیفیت ها به ما بدهند ولی داشتن آن ها الزامی نیست ولی برخی از نما ها نمی توان با یک لنز عکاسی کرد و بهتر است برای کسی که علاقه مند به عکاسی معماری است و در پی یافتن اصول عکاسی معماری است، ابتدا برای داشتن حداقل سه لنز با هر بدنه دوربینی اقدام کند تا بتواند در این زمینه شروع به فعالیت نماید چون شاید شما بتوانید در پرتره در یک پروژه عکاسی با یک لنز کار خود را پیش ببرید ولی در عکاسی معماری این کار عملی نیست.
 

زاویه مناسب در عکاسی معماری

 بنا های شناخته شده و قدیمی و می‌توانند سوژه خوبی برای عکاسی معماری باشند، باید اصول و ضوابط خاصی را رعایت کنند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن کار عکاسی را از آن ها انجام دهند؛ چرا که این چنین معماری ها که برای عکاسی معماری محبوب هستند، توسط افراد بسیار خبره در این کار قبلاً نیز انتخاب شده و عکس های خوبی از آن ها گرفته  شده است. اگر عکاسان بعدی بخواهند عکس بهتری از عکس های قبلی از بنای خاصی بگیرند باید همه نکات از جمله مهم ترین آن ها، یعنی زاویه عکاسی را در نظر بگیرند.

 

اصول عکاسی معماری


در هر بنا می توان از چندین زاویه عکاسی نمود و همان طور که از قدیم گفته اند، یک انسان را تنها از یک جنبه نگاه نکنید،  برای عکاسی از بنا ها و معماری ها نیز تنها نباید از یک زاویه به آن معماری نگاه شود. باید سعی کرد زاویه هایی را پیدا کرد که برای گرفتن عکس مناسب هستند و می‌توانند یک شاهکار هنری را به ما تحویل دهند. شاید از یک بنا و معماری بسیار معروف عکس های زیادی توسط عکاسان مختلف گرفته شده باشد، اما باید بنگریم ببینیم آن ها از چه زاویه هایی از آن بنا عکس گرفته اند. در برخی مواقع زاویه های متفاوت می تواند تا درصد زیادی از آن بنا را کاملاً متفاوت با آن چیزی که هست نشان دهد؛ پس پیدا کردن بهترین زاویه برای گرفتن عکس به خصوص در عکاسی معماری، بسیار حائز اهمیت است و در موفقیت ما نقش فراواني دارد.
 

تکنیک های عکاسی معماری

عکاسی شغلی است که بسیاری از مردم به آن علاقه ‌مند هستند. چه کسانی که علاقه به داشتن این شغل به شکل حرفه‌ای دارند و چه افرادی که دوست دارند گاهی از سوژه هایی که به طور اتفاقی مشاهده می کنند، عکس های خوبی بتوانند بگیرند. انسان همیشه زیبایی را دوست داشته و تصاویر زیبا به او آرامش می دهد. حال اگر شما یک عکاس حرفه ای نیستید و می خواهید در برخی مواقع عکس بگیرید، یا این که حتی علاقه به شغل عکاسی دارید و می‌خواهید کم کم این کار را آغاز کنید، باید برای هر چه بهتر بودن عکس ها و تصاویری که می گیرید، نکاتی را رعایت کنید که به عبارتی تکنیک های عکاسی معماری محسوب می‌شوند. رعایت این نکات می‌تواند به سرعت شما را به عکاسی حرفه ای تبدیل کند.

 

زاویه مناسب در عکاسی معماری


اولین تکنیک و مهم ترین آن انتخاب سوژه هایی مناسب و زیبا می باشد. اگر خلاقیت و نوآوری در انتخاب سوژه های کم تر دیده شده داشته باشیم یا این که بتوانیم از زوایای بسیار کم یاب و کم تر دیده شده به معماری هایی که تاکنون عکس های زیادی از آن ها منتشر شده، نگاه کنیم. در نتیجه می توانیم عکس های نوین و جذاب بیش تری را تهیه کنیم. نکته دیگر این است، وقتی که از خارج از خانه ها یا بنا می خواهیم عکاسی کنیم، باید از لنز ها و دوربین با زاویه باز استفاده کنیم تا بنا هرچه کاملتر در عکس ما قرار بگیرد. اگر هنگام عکس برداری از برخی از صحنه ها دیدیم که پریشاني وجود دارد و  خیلی مرتب نيستند، بهتر است آن ها را تغییر ندهیم و از همان حالت عادی عكس برداری نماییم؛ این خود باعث جذابیت بیشتر عکس خواهد شد.
 

کادربندی در عکاسی معماری

کادربندی یا ترکیب بندی از اهمیت زیادی در همه انواع رشته های عکاسی برخوردار است. زمانی که ما کار خود را انتخاب می کنیم یا به عبارتی کار کادر بندی را انجام می‌دهیم، داریم انتخاب می‌کنیم که چه اجزایی از نما یا معماری که می‌خواهیم آن را مورد هدف عکاسی خود قرار دهیم، در عکس ما قرار بگیرند و این که هر کدام از اجزای مورد هدف در چه قسمتی از عکس ما واقع شوند. داشتن یک کادر بندی زیبا و حرفه‌ای می‌تواند به هر چه بهتر و با کیفیت تر بودن عکس، کمک کند. این کادر بندی ها می توانند عکس را بسیار زیباتر از آن چیزی که ما در واقعیت می‌بینیم، برای ما جلوه دهند؛ چرا که برخی از کم و کاستی های آن حذف شده و حتی نقطه هایی که مناسب بوده، روی آن ها تاکید شده است.
 

تکنیک های عکاسی معماری


زمانی که می‌خواهیم عکاسی کنیم را شروع کنیم باید ابتدا کار کادر بندی آن را انجام دهیم، باید چند نکته را مانند تعادل، تقارن و اجزاء قابل دید در تصویر را مدنظر خود قرار دهیم. البته در ابتدا باید مشخص کنیم که می‌خواهیم عکس ما چه شکل و چه هندسه اي داشته باشد.. در این هنگام می‌توانیم به سمت هدفی که داریم، پیش برویم و کادربندی خود را متناسب با آن انجام دهیم. کسانی که علاقه مند به حرفه عکاسی معماری هستند، روز به روز و با افزایش تجربیات خود می‌توانند کادربندي ها را بهتر انتخاب کنند و در نتیجه عکس های بهتری بگيرند. باید توجه کنیم که قانون خاصی در عکاسی معماری و وجود ندارد که بگوید ما کادربندی خود را به چه شکل انتخاب کنیم تا عکس ما بهتر از آب درآید.
 

رابطه معماری و عکاسی

همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، معماری علاوه بر این که به داشتن خانه‌ ها و سرپناهی برای انسان ها منجر می‌شود، یک هنر ذاتی و درونی نیز می‌باشد؛ معماران از هنری که در انسان ها وجود دارد بهره می گیرند و به ساخت معماری های بسیار زیبایی دست زدند و این هنر روز به روز بهتر شده و می‌بینیم که امروزه بناها و معماری هایی ساخته می‌شود که سرشار از جذابیت می باشند. عکاسان نیز که پیوسته به دنبال سوژه های مناسب هستند، از این سوژه های بسیار زیبا استفاده می‌کنند و عکس‌هایی با بهترین کیفیت تولید می‌کنند. این عکس‌ها، هم می‌تواند به عنوان تابلو های جذاب در خانه های مردمی که علاقه مند به هنر و معماری های مختلف هستند، نگه داری شود و هم می‌تواند به عنوان یادگاری از این بناها و نماهای معماری باشد.

 

کادربندی در عکاسی معماری


عکاسانی که در رشته عکاسی معماری فعالیت می‌کنند، سعی می‌کنند عکس‌هایی با بهترین کیفیت و محتوا تولید کنند که بینندگان با دیدن آن ها حس بسیار خوبی نسبت به آن بنا و معماری پیدا کنند. یک موضوع دیگر استفاده از این عکس ها به عنوان تبلیغات بناها و معماری ها یا حتی تبلیغات در زمینه های دیگر می باشد که می خواهند از این عکس ها در سایت یا فعالیت خود استفاده کنند. به همین خاطر از اهمیت زیادی برخوردار است و عکاسان باید سعی کنند، عکس هایی با بهترین کیفیت ممکن را تولید نمایند.

جمع بندی:
معماری از قدیم یکی از کارهای بود که انسان‌ها برای نگه داشتن و محافظت خود از خطرهای مختلف آن را انجام می‌دادند. اما هنر معماری هنری است که در درون و ذات انسان ها وجود دارد و روز به روز شکوفاتر می‌شود. عکاسانی که دنبال سوژه های بسیار عالی برای گرفتن عکس می‌باشند، این هنرهای زیبا را انتخاب کرده‌اند و عکس های جذابی از آن می گیرند که باعث تشکیل رشته عکاسی معماری، در مجموعه رشته های عکاسی شده است. برای این کار نیاز به تجهیزات و دوربین های خاصی است که بتوانند به بهترین شکل ممکن زاویه ها را پوشش داده و عکس مناسب تولید کنند. زیرا هر چه جذابیت این عکس ها بیش تر باشد، مردم آن ها را بیش تر دوست داشته و می توانند شاهکاری در رشته عکاسی باشند.