دامنه سایت را بیشتر بشناسید

اگر شما یک کاربر مبتدی هستید بهتر است اطلاع داشته باشید که هاست چه بوده و چه فرقی با دامنه سایت دارد. در این مقاله نکاتی درباره هاست و دامنه ذکر خواهم کرد

دامنه سایت را بیشتر بشناسید
قبل از هر تصمیمی با شما هستیم

مشاوره رایگان و هدفمند طراحی سایت خود را به ما بسپارید

درخواست مشاوره رایگان
سرفصل مطالب:

  اگر شما یک کاربر مبتدی هستید بهتر است اطلاع داشته باشید که هاست چه بوده و چه فرقی با دامنه سایت دارد. در این مقاله نکاتی درباره هاست و دامنه ذکر خواهم کرد.

  دامنه سایت چیست

  دامنه سایت

   به آدرس های سایت دامنه می گویند. مانند www.iransite.com که دامنه سایت آن iransite.com است. شاید اجزای هر URL را بدانید ولی دامنه سایت یکی از مهم ترین و اصلی ترین قسمت های سایت و URL است. به عنوان مثال دامنه سایت زیر را ببینید:

  https://www.bsi.ir

  پسوند IR ، پسوند این دامنه سایت است ولی دقت کنید:

  https://www.bsi.ir/default.aspx

  aspx  پسوند فایل default و IR پسوند دامنه سایت ماست. حال فرق .com و .net و .ir و … در چه می باشد؟ هر یک از پسوند های دامنه سایت معنای خاصی دارد. به عنوان مثال پسوند .ac.com یا ac.ir  را برای دانشگاه ها و موسسه های آموزشی می گذارند. هر دامنه سایت بسته به نوع در سازمان مربوطه و هر سازمان اجازه کرایه آن را از سازمان خاصی می گیرد. به عنوان مثال برای ثبت دامنه سایت phpassistant.ir ، باید به سازمان نیک مراجعه کرده تا آن را برای ما ثبت کنند.

  دامنه هایی با پسوند عمومی مثل net یا com در شرکتی به نام Domain Name Register Center ثبت می شود. اگر شما بخواهید دامنه ای ثبت کنید مشخصات شما را خواسته و این خواستن مشخصات به این دلیل است که مشخصات شما در پایگاه اطلاعاتی Whois ثبت شود و از دزدیده شدن دامنه سایت شما جلوگیری شود

  Whois  چیست و یا کجاست؟

  یک پایگاه وابسته به سازمان ثبت دامنه سایت است که با جستجوی هر دامنه DNS  نام مشخصات مالک و نام ثبت کننده نمایش داده شده که آن را در سایت های کرایه دامنه به احتمال زیاد دیده اید.

   دامین سایت

  DNS  دامنه سایت چیست؟

  مانند آجرهای یک خانه است. آدرس DNS ممکن است به صورت زیر باشد:

  ns1.server.com
  ns2.server.com

  DNS  برای این است که هاست شما به دامنه سایت  شما مربوط و تنظیم می شود. سرور های ns1 امکان دارد قطع باشند به همین دلیل باید ns2 کار کرده و اگر به هر دلیلی Data Center هاست شما از بین برود DNS  های شما نیز از بین می روند تا دامنه سایت بدون هاست شما دزدیده نشود.

  هاست یا Host چیست؟ 

  با توضیحات بالا پی بردید که هاست و دامنه سایت به یک دیگر وابسته زیادی دارند. هاست Host در زبان انگلیسی به معنی میزبان سایت است به این معنا که میزبانی سایت شما برعهده  شرکتی است که شما انتخاب نموده اید.

  در حقیقت هاست یک کامپیوتر تحت شبکه است که توسط cpanel سایت شما کنترل شده و محتوای این کامپیوتر یک سیستم عامل است که شما انتخاب می کنید لینوکس یا ویندوز. و در درایو های دیگر محتوا هایی که شما از طریق cpanel برای سایت خود کپی کرده اید وجود دارد. پس Host هم یک کامپیوتر تحت شبکه است که با وسایل جانبی پیشرفته و مودم های مخصوص ، به cpanel متصل می شود و در شبکه اینترنت شیر می شود. برای این هاست ها باید حتما DNS دامنه سایت تنظیم شود. امکان دارد بگویید من و دوست ام از یک هاست خرید کرده اییم ولی DNS هایمان فرقی ندارد. به چه دلیل؟

   DNS پرتکل خاصی نداشته و تنظیمات DNS نیز توسط مرورگر ها قابل مشاهده نیست

  فقط شامل یک نشانی نبوده بلکه به طور اتوماتیک نام کاربری و پسورد هاست مربوطه نیز در هاست ها به آدرس DNS فرستاده خواهد شد تا بتوان کنترل DNS را به طور کامل در دست گرفت.

  هاست VPS چیست؟ 

  هاست VPS فقط در یک کامپیوتر اجرا می شود و توسط سخت افزار های مخصوص و به صورت مجازی سازی می شود. یک ابر کامپیوتر وظیفه چندین کامپیوتر را داشته و به هر سایت مقداری رم و فضای ذخیره سازی اختصاص می دهد. این هاست ها معمولا گران قیمت بوده اما سرعت آن ها بیش از بقیه هاست ها است. هاست VPS معمولا برای سازمان های هاستینگ بسیار قوی و پر استفاده گذاشته می شود.

   

  نوشتن یک نظر
  نظرتان را با ما در میان بگذارید

  شما در پاسخ به

  نظر شما اضافه شد، اما ابتدا باید تایید شود.

  لطفا نام خود را وارد کنید
  لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
  لطفا یک نظری بنویسید
  شما باید این قوانین را بخوانید و بپذیرید.
  افزودن نظر