سیستم مدیریت محتوا یا سی ام اس CMS چیست

تقریبا همه افرادی که می خواهند یک سایت راه اندازی کنند واژه « سیستم مدیریت محتوا » یا « سامانه مدیریت محتوا » یا همان « سایت ساز » را شنیده اند

سیستم مدیریت محتوا یا سی ام اس CMS چیست
قبل از هر تصمیمی با شما هستیم

مشاوره رایگان و هدفمند طراحی سایت خود را به ما بسپارید

قیمت طراحی سایت
سیستم مدیریت محتوا یا سی ام اس CMS چیست


تقریبا همه افرادی که می خواهند یک سایت راه اندازی کنند واژه « سیستم مدیریت محتوا » یا « سامانه مدیریت محتوا » یا همان « سایت ساز » را شنیده اند . سیستم های مدیریت محتوا نقش بسیار مهمی در گسترش صفحات وب سایت داشته اند . ما در این پست می خواهیم نکات بسیار مهمی را درباره سیستم مدیریت محتوا در ایران سایت خدمت شما عرض کنیم . این نکات بسیار مهم بوده و در صورتی که قصد راه اندازی سایت را دارید حتما این مطلب را مطالعه کنید .

 

سیستم مدیریت محتوا یا سی ام اس CMS چیستسیستم مدیریت محتوا یا Content Management System در واقع یک نرم افزار  می باشد که اطلاعات یک سایت را مدیریت کرده و اطلاعات سایت را در بانک اطلاعاتی ذخیره می شود . سیستم مدیریت محتوا به بانک اطلاعاتی و فایل های  سرور (همانند عکس ها و فیلم ها )  دسترسی داشته و این اطلاعات را وابسته به شرایط و درخواست کاربران پردازش می کند و به نمایش در می آورد . با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا ، بدون داشتن دانش فنی می توانید یک سایت را به آسانی مدیریت کنید .

با سیستم مدیریت محتوا ، بدون دانش فنی می تونید یک وب سایت رو مدیریت کنید

به عنوان مثال مطالب تازه ایی به سایت اضافه کرده ، مطالب را ویرایش کنید و یا این مطالب را حذف کنید . حتی می توانید تنظیمات سایت را تغییر داده و آنچه دلخواهتان است را پیاده کنید . سیستم مدیریت محتوا کار برنامه نویس ها را بسیار ساده تر کرده اند . برنامه نویسان به جای این که یک سیستم را از ابتدا شروع به ساختن کنند ،  یک CMS مناسب را انتخاب می کنند و بعد از آن  CMS را بر اساس نیاز مشتری ویرایش می کنند . در حالت کلی سیستم  مدیریت محتوا دو بخش دارند : سیستم مدیریت محتوا

■ بخش عمومی سایت یا Front : همان چیزی که عموم کاربران مشاهده می کنند . به عنوان مثال در وب سایت ایران سایت همین مطالبی که در حال مطالعه و مشاهده آن هستید ، بخش عمومی یا front سایت می باشد .

■ بخش مدیریت یا Admin : قسمت مدیریت سایت را فقط مدیران سایت مشاهده می کنند و افراد عادی به آن دسترسی ندارند . مدیران سایت با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود می توانند به بخش مدیریت دسترسی داشته باشند و مقالات و تنظیمات سایت را مدیریت کنند .

 

 انواع سیستم های مدیریت محتواانواع سیستم های مدیریت محتوا یا Content Management System

تا به حال سیستم های زیادی با کاربرد های مختلف تولید شدند و  تقریبا می توان گفت برای هر کاری که فکر کنید یک نوع سیستم مدیریت محتوا وجود دارد مثلا سیستم های مدیریت وبلاگ ، سیستم های مدیریت گالری عکس یا فیلم ، سیستم های مدیریت املاک ، سیستم های سوال و جواب و … .  این سیستم  مدیریت محتوا معمولا با سه نوع مجوز ( License )  منتشر میشن :

سیستم مدیریت محتوا

■ تجاری : برای استفاده از CMS های تجاری باید مبلغی را برای خریداری لایسنس به تولید کننده پرداخت نمایید .

■ رایگان Free : برای استفاده از CMS های رایگان نیازی به پرداخت نمی باشد اما منبع کد نرم افزار رمزنگاری شده و شما نمی توانید تغییری در آن بدهید . منبع کد این نوع پروژه های به صورت جداگانه فروخته می شود .

■ متن باز Open Source : سیستم مدیریت محتوا متن باز به صورت کاملا رایگان و با منبع کد منتشر می شوند . شما می توانید این سیستم ها را تغییر دهید و از آن استفاده کنید یا حتی آن را بهفروش بگذارید . سیستم های WordPress , Joomla نمونه هایی از CMS های متن باز و موفق می باشند که وب سایت های زیادی با آن ها ساخته می شوند .

شما می توانید بر اساس نیاز خود یک CMS را انتخاب کنید . ویژگی استفاده از سیستم های موجود در بازار این است که معمولا به صورت مداوم آپدیت می شوند و هزینه دریافت این آپدیت ها خیلی کم بوده و در بعضی موارد کاملا رایگان می باشد .

نوشتن یک نظر

در صورت موافقت ip شما در سیستم ذخیره خواهد شد
افزودن نظر