طراحی سایت ASP یا PHP

اگر که قصد طراحي سايت داشته باشید امکان دارد این سوال برای شما به وجود بیاید که بین زبان های برنامه نویسی تحت وب PHP و ASP.NET کدام را می بایست انتخاب

طراحی سایت  ASP یا PHP
قبل از هر تصمیمی با شما هستیم

مشاوره رایگان و هدفمند طراحی سایت خود را به ما بسپارید

درخواست مشاوره رایگان
سرفصل مطالب:

  اگر که قصد طراحي سايت داشته باشید امکان دارد این سوال برای شما به وجود بیاید که بین زبان های برنامه نویسی تحت وب PHP و ASP.NET کدام را می بایست انتخاب کنید. در این مطلب سعی خواهیم نمود تا این قضیه را برای تان روشن کنیم. PHP و ASP.NET هر دو جزو متداول ترین و رایج ترین زبان های برنامه نویسی تحت وب در ایران می باشند که هر یک دوست داران و توسعه دهندگان مختص به خود را دارد. با توجه به این موضوع از جنبه های متفاوت مقایسه هر یک از جنبه ها را در یک بخش توضیح خواهیم داد.

   

  طراحی سایت   ASP  یا PHP

  از لحاظ قیمت


  PHP بر پایه سیستم عامل لینوکس می باشد و ASP.NET بر پایه سیستم عامل مایکروسافت ویندوز و همان گونه که می دانید لینوکس به صورت کاملا مجانی عرضه می شود. حال آن که برای استفاده از ویندوز خرج مربوط به فعال سازی و یا به اصطلاح اکتیو کردن می بایست پرداخت شود. هاستینگ های لینوکس معمولا نسبت به هاست های ویندوز قیمتشان کم تر بوده و عموما با قیمت ارزان تری ارائه می شوند. در کنار این مسئله سیستم عامل، PHP به صورت منبع باز عرضه می گردد و اسکریپت ها و تمامی  کد های آن رایگان می باشد بسیار بیشتری نسبت به ASP.NET برای آن وجود داشته و در صورتی که قصد طراحي سايت ویژه ایی را داشته باشید معمولا اسکریپت های آماده و مجانی بیشتری برای استفاده نسبت به ASP.NET وجود دارد و همین مورد باعث قیمت ارزان تر هزینه طراحي سايت PHP نسبت به ASP.NET می باشد.

  طراحی سایت   ASP  یا PHP
  سرعت


  با توجه به وجود کدهای آماده و رایگان بیشتر برای PHP معمولا سیکل طراحي سايت با PHP به مراتب سریع تر و پر سرعت تر  از ASP.NET می باشد و هم چنین کد زدن در PHP بسیار آسان تر می باشد و وجود سیستم های مدیریت محتوای رایگان و دارای محبوبیتی همانند جوملا و ورد پرس کار طراحی سایت را بسیار آسان و سریع می سازد. البته .NET نیز سیستم های مدیریت محتوای رایگان خود مانند DotNetNuke و Kentico را دارد.


  طراحی سایت   ASP  یا PHP
  عملکرد


  PHP عموما تحت لینوکس، آپاچی و mysql بوده که بهینه سازی بسیاری زیادی برای ارتباط سریع تر این سه مورد انجام شده است که باعث سرعت بالای آن نیز شده است و هم چنین ASP.NET معمولا تحت مایکروسافت ویندوز، IIS و MSSQL که ارتباط و هماهنگی مناسبی نیز با یک دیگر دارند و اختلاف عملکرد PHP و ASP.NET نامحسوس می باشد. مسئله ایی که وجود دارد این است که فایل های سیستمی در لینوکس عملکرد بسیار بهتری نسبت به فایل های NTFS ویندوز داشته و همین مورد باعث برتری عملکرد PHP نسبت به مایکروسافت ویندوز می باشد.

  طراحی سایت   ASP  یا PHP
  پشتیبانی


  PHP به عنوان محبوب ترین ورایج ترین زبان برنامه نویسی تحت وب نیز می باشد که توسعه دهندگان و جوامع کاربران بسیاری دارد و همین قضیه باعث شده در صورتی که برای توسعه دهنده مشکلی به وجود آمد بتواند چگونگی رفع مشکل خود را به آسانی و با جستجو در فضای اینترنت بیابد. پشتیبانی و کمک آموزشی های ASP.NET به مراتب کم تر از PHP نیز می باشد.

  طراحی سایت   ASP  یا PHP
  ابزارهای توسعه و کد نویسی


  برنامه نویسان برای توسعه دادن زبان PHP عموما از ویرایش گرهای متفاوتی استفاده می نمایند حال آن که توسعه دهنده ها ASP.net معمولا با Microsoft Visual Studio کد نویسی می کنند. البته در حال حاضر بیشتر ویرایش گرهای برنامه نویسی از PHP و ASP.NET به طور هم زمان نیز پشتیبانی می نمایند که دو مورد از ویرایش گرهای مطرح Dreamweaver، Notepad++ می باشد.


  طراحی سایت   ASP  یا PHP
  محبوبیت


  PHP به عنوان رایج ترین و محبوب ترین زبان برنامه نویسی تحت وب می باشد که آن نیز به دلیل رایگان و منبع باز بودن آن می باشد در حال حاضر جامعه متن باز یا Open source هر روز در حال بزرگ شدن و توسعه می باشد و به سرعت بر تعداد استفاده کنندگان آن اضافه می گردد.


  نتیجه گیری طراحی سایت


  به توجه به نکاتی که اشاره شد در بالا مشخص است که سرعت طراحي سايت های PHP بالاتر بوده نسبت به ASP.NET  دارای برتری می باشد و هم چنین هزینه تمام شده آن نیز پایین تر بوده ولی در کنار این دو موردی به نام تجربه و هم کیفیت وجود دارد و آن هم این است که ممکن است شرکتی با توجه به تجربه و خط مشی خود وب سایت را توسط ASP.net با هزینه به نسبت ارزان تری نسبت به PHP طراحی کند و بلعکس. 

   
  نوشتن یک نظر
  نظرتان را با ما در میان بگذارید

  شما در پاسخ به

  نظر شما اضافه شد، اما ابتدا باید تایید شود.

  لطفا نام خود را وارد کنید
  لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
  لطفا یک نظری بنویسید
  شما باید این قوانین را بخوانید و بپذیرید.
  افزودن نظر